Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Mielcu

Theresa Revay: "Biała wilczyca"

28-02-2012

Za oknem wiał silny wiatr i padał deszcz, przegarniając resztki śniegu, a w piątkowy wieczór przy blasku świec klubowicze dyskutowali nad ostatnio przeczytaną książką.
Oj gorąca to była dyskusja!. Bo to Ksenia Fiodorowna Ossolina – tytułowa "Biała wilczyca" nie przypadła do gustu klubowiczom. Czternaście głosów (bo tyle nas siedziało przy stole 24 02 1 2r.) orzekło, że ta arystokratka z pochodzenia była wielką egoistką, która za nic miała uczucia innych .W prawdzie po śmierci ojca i matki zaopiekowała się młodszym rodzeństwem i wujem stwarzając im dom, ciężko pracując by utrzymać i wyżywić rodzinę ale… No właśnie .Kiedy na swojej drodze spotyka niemieckiego barona Maxa von Passau swoją wielką miłość , w najważniejszym momencie swojego i Maxa życia mówi nie. I wychodzi za mąż za człowieka , którego nie kochała. Tym samym skrzywdziła siebie, Maxa, swojego męża Gabriela i oczywiście córkę Nataszę skazując ją na życie w kłamstwie i nieświadomości kto jest jej prawdziwym ojcem. Wszyscy na spotkaniu byliśmy zgodni, że wiele podziwu i szacunku wzbudziła w nas postać Sary Lindner – Żydówki, właścicielki wielkiego Domu Handlowego w Berlinie. Kiedy gestapo aresztowało jej męża, Victora i zesłano go do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, Sara nie chciała opuścić Berlina, choć przyjaciele umożliwili jej ucieczkę z kraju. Uważa , że jej powinnością jest bycie blisko męża.Dyskutując nad losami bohaterów "Białej wilczycy" zastanawialiśmy się nad fenomenem dojścia do władzy Hitlera, Stalina, nad fenomenem odradzania się nacji żydowskiej, choćby nie wiem w jak trudniej była sytuacji dziejowej. Książka zainspirowała nas do zastanowienia nad ludzkimi zachowaniami i wyborami w chwilach zagrożenia , w sytuacjach : okupanci i pokonani. Sprawa wojny , ludzkich pobudek poruszyliśmy również rozprawiając nad ostatnio oglądanymi przez niektórych klubowiczów filmów: „W ciemności” i „Róża”.
Ale wróćmy do książki . …” Prowadziła go wiara i miłość , którą darzył kobietę spotkaną przypadkiem w paryskiej kawiarni przed wielu laty , przed wiekami.” Z nadzieją , że wszystko będzie dobrze kończy się ta wielowątkowa powieść . Theresa Revay, opowiada o wielkiej miłości, honorze, wierności samemu sobie, ale i o egoizmie, tchórzostwie i małości człowieka w czasach horroru bolszewizmu i potęgi hitleryzmu. Losy bohaterów tej powieści wiodą nas przez ogarnięty rewolucją bolszewicką Petersburg, świat paryskiej mody i jej wielkich kreatorów . Autorka świetnie nakreśliła dekadencki Berlin , w którym rodzi się potęga nazizmu aż do końca wojny ogarniającej swym okrucieństwem i bestialstwem cały świat.
Książkę czyta się dobrze, choć czasem przypomina książki Danielle Steel. Po przeczytaniu ostatniej strony recenzentka ma pewien niedosyt. Uważam , ze za mało jest portretu psychologicznego głównej bohaterki. A może to trochę przez ten wyimaginowany problem, który stworzyła sama bohaterka, a który tak naprawdę nie powinien mieć miejsca - to akurat zdanie wszystkich klubowiczów. Podobno druga część ciekawsza.  Przeczytam.
Bożena M.

Spotkanie w naszym stałym gronie - 14 osób. Dyskusja żywa (nawet bardzo - planujemy zakup dzwoneczka), świetna, przyjacielska atmosfera, w której wybuchy niepohamowanego śmiechu są stałym elementem.
Za miesiąc dyskutujemy o "Marzeniach i tajemnicach" Danuty Wałęsy.
 

 

Marta Nowakowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: