Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Zagórzu

Robert Makłowicz: " Café Museum"

01-06-2011

W rytmie wiedeńskich walców

Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych, podobnie zresztą jak poprzednie, zyskało interesującą oprawę i wzbogacone zostało o dodatkowe inicjatywy. Wszystko zaś utrzymane zostało w klimacie austriackim, z wyraźnym akcentem na historię
i tradycję – również kulinarną. Głównym tematem spotkania stała się bowiem książka znanego z programów telewizyjnych Roberta Makłowicza Café Museum. Tytuł to zarazem nazwa wiedeńskiej kawiarni, jak też symboliczne wprowadzenie, w której realna wyprawa turystyczno-gastronomiczna Makłowicza po terenach dawnej c.k. Austrii miesza się z  historią, kulinarnymi przepisami, losami ludzi mieszkających od wieków na terenach środkowej i południowej Europy, od wieków przyrządzających te same potrawy, kultywujących swoje tradycje. Przez karty książki przewijają się też sławne historyczne postacie, które fascynują w niej na równych prawach z narratorem i jego przyjaciółmi, jeżdżącymi w poszukiwaniu niepowtarzalnych mięs, wędlin, kawy czy też wina. Taka właśnie trochę kawiarnia – muzeum, czas zatrzymany wśród starej porcelany, portretów Franciszka Józefa, świat trochę jak z kart powieści o Szwejku, z jej rubasznością i witalnością. Oczywiście, jak zwykle dyskusja była dość ożywiona. Panie krytykowały dość swobodne opisy uczt, przedstawiane z naturalistycznymi detalami. Wszystkich jednak pogodził tradycyjny wiedeński strudel z jabłkami, przygotowany na spotkanie przez p. Teresę Kułakowską. Nie był to jednak koniec wiedeńskich klimatów. Już 6 maja po raz drugi wybraliśmy się do Filharmonii rzeszowskiej, tym razem na koncert Wiedeńskiego Chóru Męskiego, mogącego poszczycić się ponad 160 – letnią tradycją.
W pierwszej części wieczoru wysłuchaliśmy Symfonii C-dur „Jowiszowej” Wolfganga Amadeusza Mozarta, w wykonaniu rzeszowskich filharmoników, pod batutą Antala Barnasa, który obecnie prowadzi wspaniały wiedeński chór. Po przerwie na scenę wkroczyło ponad 50 panów, którzy wykonali sławne arie operowe, m. in. chór Cyganów z Trubadura Verdiego, czy Barkarolę Offenbacha, a także pieśni wiedeńskie. Części wokalne przeplatane były brawurowo wykonanymi utworami Johanna Straussa – walcami i polkami, w finale zaś mogliśmy wysłuchać znanego walca Nad pięknym, modrym Dunajem w wersji na chór i orkiestrę – jak się okazuje, utwór ten Strauss zadedykował właśnie wiedeńskiemu chórowi. Doskonały koncert zakończyło kilka bisów, bo publiczność nie chciała rozstać się z artystami.
Warto dodać, że Wiedeński Chór Męski , najstarszy tego typu zespół w Austrii, działa przy Wiedeńskim Towarzystwie Muzycznym, a jego pierwszy koncert odbył się w 1843 roku. Utwory dla chóru pisał wspomniany Joann Strauss, a także tak wybitni kompozytorzy jak Bruckner czy Wagner. W chórze śpiewają przede wszystkim amatorzy, próby odbywają się dwa razy w tygodniu. Zespół koncentruje się w różnych miejscach na świecie, między innymi ubiegłym roku występował w Chinach.
Obecny dyrektor chóru – dyrygent Antal Barnás pochodzi z Węgier,, urodził się w Debreczynie, kształcił się w Budapeszcie i w Wiedniu, jest założycielem Wiedeńskiej Filharmonii Kameralnej, prowadził koncerty na wielu międzynarodowych festiwalach, współpracował z solistami z Opery Wiedeńskiej.
Należy podkreślić, że zespół rzeszowskich muzyków również zasługuje na słowa najwyższego uznania – mogliśmy wysłuchać utworów wykonanych naprawdę na doskonałym poziomie. Sądzę, że nie jest to nasza ostatnia wizyta pięknie odnowionym gmachu Filharmonii Podkarpackiej.


Joanna Kułakowska- Lis
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: