Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Mielcu

Ewa Kuryluk: "Frascati"

25-07-2011

Tematem spotkania DKK w dniu 1-go lipca była książka Ewy Kuryluk "Frascati". Autorka jest malarką, pisarką, eseistką i historykiem sztuki. Jej ojcem był były minister kultury, Karol Kuryluk, matka - Maria Kuryluk, z pochodzenia Żydówka.
Dla większości klubowiczów książka była trudna w czytaniu i odbiorze (jak sądzę z uwagi na ich młody wiek). „Frascati” jest autobiograficzną opowieścią o rodzinie autorki. W jednym z wywiadów pisarka przyznaje, że do przeszłości, do historii rodziców wraca się po pięćdziesiątce, kiedy można bardziej zrozumieć historie rodzinne. W tym chyba leży sedno w odbiorze książki przez ludzi młodych. Opisanie dziejów rodzinnych stało się możliwe dopiero po śmierci najbliższych autorki, gdyż jak sama przyznaje – „szczere opisanie rodzinnych problemów, trudności i tragicznej historii mogłoby żyjącym zaszkodzić”. Pisarka podąża śladami rodziców i krewnych, rozmawia ze znajomymi rodziców, wertuje rodzinne archiwa, odwiedza miejsca ważne dla jej bliskich. Efektem podróży w czasie jest szczera i wstrząsająca opowieść o historii jej rodziny. Tragiczny los Żydów, z których tylko nieliczni przeżyli tragiczny dla nich czas, nie zakończył się z końcem wojny. Polacy - tak za lata wojny, jak i wydarzeń kieleckich, roku 1968 - powinni uderzać się w piersi. Książka pomimo wszystko, pełna jest ciepła i miłości do najbliższych, zrozumienia dla powikłanych ich losów. Lektura trudna, ale wspaniała i warta polecenia. W drugiej części spotkania kolega Włodek w pasjonujący sposób podzielił się swoimi wrażeniami z pobytu w Norwegi, a trzeba przyznać, że po przywitaniu się z rodziną pierwsze kroki skierował do kolegów z DKK. Całość przebiegła w miłej i sympatycznej atmosferze, przy degustacji ciasta upieczonego przez Ewę.
Józef Z.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: