Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Mielcu

Szymon Hołownia: 'Bóg życie i twórczość”

06-05-2011

Na przed-majówkowe spotkanie przygotowaliśmy sobie książkę Szymona Hołowni – Bóg – życie i twórczość. Książka o tematyce religijnej.
Autor – dziennikarz i publicysta, we wstępie zaznacza: „Pisząc tę książkę, zyskałem koronny dowód na istnienie Boga. On musi istnieć, skoro aż tak bardzo nie da się Go opisać... „. Tym faktem - nie faktem wprowadza nas w rozważania dotyczące relacji Bóg - człowiek. Książka napisana „swobodnym” stylem, bez patosu, prostym językiem. Autor nie stroni od poczucia humoru – niezwykle barwne porównania współgrają ze słownictwem „poważnym”. Rzetelna baza bibliograficzna jest pomocna w pogłębianiu tematu, podobnie jak rodzaj „poradnika” – formy przypisów, odsyłaczy. Książkę czytało mi się jednakże dosyć „ciężko”. Treściowo natomiast – wciągnął mnie niejeden wątek. Autor w relacji człowieka z Bogiem akcentuje - nie formę poznania, ale szukania. Zaznacza, że aby spotkać Boga, trzeba wyjść „z domu”. Rozdziały dotyczące modlitwy zawierają przesłanie, że nie może ona być monologiem, ma opierać się na empatii, słuchaniu, czasem zaś przypomina stan „świętej bierności”. Sz. Hołownia snuje rozważania moralne - oparcie relacji między ludźmi na szacunku, czystości serca, miłości – w pokorze, samoświadomości, dzieleniu się sobą.
Książka ciekawa, bywa natomiast niezrozumiała. Warto zapoznać się z tym rodzajem prozy, z tematyką. Książka zawiera wiele istotnych myśli, rozjaśniających przeciętnemu katolikowi (i niekatolikowi) pewne „niuanse religijne”. Stanowi podejście do religii od strony kuchni, od wiary pojedynczego człowieka, jego relacji z Bogiem. Zawiera ważne przesłanie, że nie ma jednej ogólnoludzkiej religii, ale jest jeden Bóg, niezależnie od tego, jak go „pojmuje” człowiek. I najważniejsze – Boga nie da się „odczytać”, ale (jak niewierny Tomasz) trzeba w niego wierzyć.
Spotkanie w naszym – tym razem w nieco okrojonym składzie (było osiem osób). Ciekawa dyskusja, z poczuciem humoru, przyjacielską atmosferą. W czerwcu czytamy Dzienniki rowerowe Piotra Duraka (stawiamy na regionalizm).

Marta Nowakowska

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: