Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Leżajsku

Teresa Monika Rudzka: "Bibliotekarki"

12-01-2011

12 stycznia odbyło się pierwsze w nowym 2011 roku spotkanie Leżajskiego Dyskusyjnego Klubu Książki.Klub dyskutował na temat pierwszej powieści dotyczącej bibliotek i bibliotekarek autorstwa Teresy Moniki Rudzkiej „Bibliotekarki”. Elegancka Żywia, zapracowana Halinka, pedantyczna Marta, życzliwa pani Stenia, Agata i Kasia zawsze w potrzebie finansowej, towarzyskie układy i przepychanki, a nawet... duch. Pierwsza na polskim rynku książka o bibliotekarskich realiach.
Autorka przedstawia portrety kobiet, które zostały przedstawione w sposób bardzo autentyczny. Każda inna, oryginalna, ale każda ma swoje drugie życie, różne dziwactwa i przeróżne problemy. Świetnie uchwycona skłonność kobiet do plotkowania, intrygowania i małostkowości. Biblioteka to w końcu też normalne miejsce pracy, gdzie spotykają się zwykli ludzie. Tak jak w szpitalu, sklepie, szkole. Faktem jest, że tak jak o szpitalu, szkole, posterunku policji są dziesiątki książek, tak o bibliotece – ta chyba jest pierwsza. W książce znajdują się też listy - skargi i wnioski czytelników do dyrektora biblioteki. Nie wiemy na ile są autentyczne, na ile autorka te historyjki ubarwiła, ale są zabawne. Szczególnie bawiły błyskotliwe i ironiczne, ale utrzymane w bardzo poważnym i profesjonalnym tonie odpowiedzi dyrektora do czytelników. Naprawdę świetne! Plusem powieści są też historie i portrety co ciekawszych, czy bardziej dziwacznych czytelników. Z życia wzięte. Jaki wyłania się obraz współczesnej biblioteki? Niestety smutny w tej książce, ale nie całkiem odpowiadający prawdzie. Mamy wrażenie, że autorka albo zatrzymała się trochę w czasie, albo ma wyjątkowego pecha do bibliotek. W dzisiejszej dobie komputeryzacji pisze o bibliotekach, w których nie tylko nie ma mowy o jakiejkolwiek komputeryzacji, ale także o bibliotekarkach, które nie mają najmniejszego pojęcia o podstawach obsługi komputera!
Nasi członkowie klubu nie do końca zgadzają się z przedstawioną rzeczywistością bibliotek i pracy bibliotekarek.
O bibliotekarzach można dyskutować, bo są różni: mądrzy i głupi, sympatyczni i złośliwi, wścibscy i otwarci na ludzi. Postacie przedstawione w książce posiadają tylko negatywne strony zawodu bibliotekarskiego.
- Nie wszystkie bibliotekarki wycierają sobie buty i ręce tym samym ręcznikiem … !
- Nie wszystkie kombinują „jak robić żeby się nie narobić”
Czego zabrakło w książce? Pasji. Miłości do książek. Znajomości literatury. Czytając książkę ma się wrażenie, że wszystkie panie pracują tam z przypadku. Nie ma ani jednej, która kocha tę pracę i książki. Komu praca w bibliotece kojarzy się z nudą i monotonią, ten zdania po lekturze nie zmieni, mało tego – utwierdzi się w przekonaniu, że to niewarty uwagi zawód. I nie wszystkie bibliotekarki to szare myszki w okularach
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: