Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

Andrew Tarnowski: "Rdzawe szable, blade kości”, Umberto Eco,Jean-Claude Carrière: "Nie myśl, że książki znikną"

25-01-2011

Długie, zimowe, styczniowe popołudnie ogrzało Nam gorące jak zwykle spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki. Panie dzieliły się wrażeniami po przeczytaniu dwóch książek: ”Rdzawe szable, blade kości” - Andrew Tarnowskiego oraz „Nie myśl, że książki znikną” autorstwa Umberto Eco i Jean-Claude Carrière.
Obie książki spotkały się z aprobatą czytelniczek. Pierwsza z nich ”Rdzawe szable, blade kości” Andrew Tarnowskiego jest ciekawą opowieścią o cudzoziemcu, który kupił dom letniskowy na Mazurach. Książka odzwierciedla stosunek i postawy miejscowych ludzi do zjawiającego się nagle w ich wiosce cudzoziemca, właściwie szlachcica polskiego, który marzy o powrocie starych czasów i nie może pogodzić się z faktem, że Polska i Polacy żyją nowocześnie. Jednak nie to jest na pierwszym planie. W książce wątki osobiste autora przeplatają się z bogatymi opisami historycznymi mazurskich ziem. Trudno oprzeć się wrażeniu, że autor próbuje Nam uświadomić sens a raczej jego brak w niszczeniu poniemieckich cmentarzy i pamiątek historycznych w które Mazowsze obfituje.
Druga pozycja o której rozmawiałyśmy to książka o książkach „Nie myśl, że książki znikną” autorstwa Umberto Eco i Jean-Claude Carrière. Dwaj bibliofile, Umberto Eco i Jean-Claude Carrière- znani ze swojego zamiłowania do książek , analizują potencjalne zagrożenie dla ich pasji. Czy książki znikną??? Czy zostaną wyparte przez Internet oraz czytniki elektronicznych. Odpowiedź na to pytanie pada już w tytule „Nie myśl, że książki znikną”. Ta prowokacja służy im jedynie jako pretekst do snucia refleksji o stanie współczesnego świata. To również książka o pasji, pasji zbierania książek, zarówno Eco, jak i Carrière, znani są jako kolekcjonerzy książek, więc w pamięć zapadają te fragmenty, w których opowiadają o swych polowaniach na bezcenne okazy.
Joana Krawczyk
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: