Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Łańcucie

Bernard Schlink : "Lektor"

17-01-2011

W dniu 17 stycznia odbyło sie kolejne spotkanie DKK działającego przy MBP w Łańcucie. Na spotkaniu dyskutowałyśmy nad powieścią B. Schlinka „Lektor”.  Frekwencja była tym razem stuprocentowa, ponadto do naszego grona dołączyła nowa klubowiczka - pani Ania.
„Lektor” - to hipnotyzująca historia pełnej tajemnic miłości, której akcja toczy się w czasach wojny i powojennych Niemczech. Główni bohaterowie to Hanna Schmitz – kobieta niezwykle fascynująca, tajemnicza i nieodgadniona oraz 15-letni Michael, któremu Hanna udziela pomocy na ulicy. W ten sposób krzyżują się losy młodego chłopaka i dużo starszej od niego kobiety, którą jest zafascynowany od pierwszego spotkania..
Związek Hanny i Michaela to nie tylko namiętność i miłość fizyczna. To właśnie dzięki tej znajomości kobieta poznaje niezwykły świat książek dotychczas dla niej niedostępny - jest analfabetką. Znajomość z chłopcem daje jej możliwość obcowania np. z Homerem czy Czechowem i ich dziełami. Wkrótce nagłe i tajemnicze zniknięcie pięknej konduktorki kończy tę zakazaną miłość. Chłopak długo szuka ukochanej, jednak ślad po niej bezpowrotnie zaginął.
Mija osiem lat. Michael jest studentem prawa i śledzi procesy nazistowskich zbrodniarzy. W tych właśnie okolicznościach ponownie spotyka swoją miłość sprzed lat. Hanna jest oskarżona o popełnienie odrażających zbrodni. Kobieta jest gotowa zaryzykować najsurowszy wyrok sądowy, byle tylko nie ujawnić kompromitującej jej zdaniem prawdy, że nie potrafi czytać.
Naszym zdaniem jest to powieść psychologiczna, która porusza niezwykle ważne kwestie natury moralnej. Wśród klubowiczek wywiązała się burzliwa dyskusja. Zastanawiałyśmy się czy autor poprzez analfabetyzm bohaterki nie próbuje czasami usprawiedliwić jej postępowania. Być może i tak było – jednak według nas bycie analfabetą nie daje nikomu prawa do popełnienia zbrodni – zwłaszcza w tak zimny i nieludzki sposób jak uczyniła to Hanna Schmitz. Żadnej zbrodni nie da się niczym usprawiedliwić – nikt nie ma prawa odbierać innym życia. Do pewnych rzeczy zawsze trzeba mieć odwagę cywilną aby się przyznać – tego niestety zabrakło bohaterom powieści.

Na następne spotkanie DKK serdecznie zapraszamy 21 lutego 2011 r. Tematem dyskusji będzie powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk pt. „Cukiernia pod Amorem”.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: