Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Cieklinie

Maria Nurowska: "Wybór Anny"

06-05-2011

 Pierwsze spotkanie DKK dla dorosłych w Bibliotece w Cieklinie odbylo się 6-go maja br. Tematem była ksiazka Marii Nurowskiej Wybór Anny. Jest to drugie wydanie tej powieści. Pierwsze ukazało się 20 lat temu pod tytułem Postscriptum.
Bohaterką powieści jest Anna Łazarska - 40 letnia, znana w świecie skrzypaczka. Anna nie zna swojej matki – kobieta nie wróciła z obozu w Oświęcimiu.Wychowywał ją samotnie ojciec, o którego miłość Anna stale zabiegała - Powiedz do mnie córeczko - upierałam się.Kręcił ze śmiechem głową.- Nie mogę, bo ty jesteś Anka. I oto opiekując się chorym ojcem trafia na jego zapiski. Dowiaduje się z nich, że nie jest rodzonym dzieckiem swoich rodziców.Jej prawdziwe nazwisko to Miriam Zarg. Jako niemowlę została przerzucona przez mur warszawskiego getta. Znalezionym dzieckiem zaopiekował się – początkowo niejako wbrew sobie – Witold Łazarski. Później wyrobił dokumenty i przedstawiał wszystkim jako swoją córkę. Choć trudna do zauważenia, to jednak łączyła ich wzajemana, bardzo silna więź. Tym bardziej zrozumiały jest wstrząs, jaki przeżywa Anna po odkryciu prawdziwej tożsamości. Traci zaufanie do ojca, zaczyna poszukiwania swojej prawdziwej rodziny. Anna odnajduje dziadka,poznaje losy pozostałych jej członków. Dowiaduje się, że jej rodzony ojciec był znanym skrzypkiem, że jedyna żyjąca siostra mieszka w USA, inni zginęli w czasie wojny – w gettcie lub podczas ucieczki. Jednak z dwu życiorysów nie da się stworzyć jednego. Anna już nie umie być Anną, ale nie potrafi też stać się Miriam. Opuszcza ojca, ale jednocześnie nie jest jeszcze gotowa by polecieć do odnalezionej siostry. Wybiera skok z okna – jak jej rodzona matka w gettcie. Czy wybór byłby inny, gdyby wiedziała, że w Polsce Witold Łazarski zapytał – gdzie jest moja córka? , lub gdyby wcześniej znała prawdę o swoim pochodzeniu?
Osobista tragedia Anny odzwierciedla losy trzech narodów uwikłanych w II wojnę światową – Polaków, Żydów i Niemców, których przedstawicieli spotyka na swoich koncertach. Są też w powieści ślady polskiego Marca 1968. Poplątane losy narodów plączą jednostkowe życiorysy. Każdy dokonuje swoich wyborów, ale jak ocenić, czy własciwych?
Wybór Anny jest nie tylko opowieścią o wplątaniu jednostki w wydarzenia, na które nie ma żadnego wpływu, ale też historią o córce i o ojcu, o antysemityzmie, o tożsamości – utraconej i budowanej od nowa, o zadawaniu sobie pytań w nadziei, że można znaleźć odpowiedzi na te najtrudniejsze..
Krystyna Czechowicz

Główna bohaterka, która żyje w przekonaniu, że jest Anną Łazarską - Polką zderza się z prawdziwą jej tożsamością - jest Żydówką Miriam Zarg, mieszkającą w Niemczech. Odkrycie, że przez 40 lat była kimś innym jest dla niej szokiem, jak i zapewne byłoby dla każdego z nas. Ciężko jest odnaleźć się w nowej roli, w dodatku gdy się nie ma nikogo bliskiego...Nie jest łatwo, gdy nawiąże się kontakt z bliskimi, którzy przedstawią nam rzeczywistą, bezlitosną prawdę. Trudno jest w ogóle przyjąć nową, bardzo bolesną prawdę o sobie, gdy żyło się w przekonaniu, że jest się zupełnie kimś innym. To tak jakby się od nowa narodzić, będąc już fizycznie w dojrzałym wieku.
Autorka przedstawiła losy bohaterki w dość trudny sposób. Czytanie wymagało ode mnie wielkiego skupienia, składania faktów w całość z tych listów, podobnie jak bohaterce składanie prawdy w całość. Przyznam, że momentami miałam zagmatwane fakty i musiałam ponownie wrócić do niektórych fragmentów, żeby to jakoś połączyć w całość. Dla mnie sposób przedstawienia losów bohaterki jest trudny. Z resztą całą sytuacja w jakiej ona się znalazła jest bolesna, duże znaczenie tu ma psychika człowieka czy sobie z tym poradzi czy będą próby ucieczki...
Marta
Maria Nurowska jest jedną z moich ulubionych autorek, więc nie
miałam problemu z przeczytaniem „Postscriptum”. Nie jest to książka
łatwa i przyjemna, ale skłania nas do przemyśleń i refleksji na temat
ludzkiego życia i ustosunkowania się do problemu holocaustu. Chociaż
historia bohaterki kończy się tragedią, można z niej wyciągnąć wiele
przemyśleń na temat ludzkiej psychiki
.
Renata


 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: