Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Bobrowej

Olga Masiuk: "Tydzień Konstancji"

30-03-2011

Dnia 30 marca w Bibliotece Publicznej w Bobrowej miało miejsce spotkanie DKK na którym dyskutowano nad przeczytaną książką pt” Tydzień Konstancji” .
Olga Masiuk ur 1979 – na co dzień uczy języka polskiego w jednym z warszawskich gimnazjów .”Tydzień Konstancji „ to jej pierwsza książka.
Konstancja -bohaterka książki jest dziewczynką niewidomą która uwielbia słowa, dni tygodnia rozpoznaje po zapachu i marzy o tym ,by ktoś wreszcie polał ją woda w lany poniedziałek.Wesoła rodzinka z wujkiem Ryśkiem na czele i ciekawość świata Konstancji sprawiają, że każdy dzień przynosi jej zabawne i zaskakujące przygody.
Uczestnikom DKK bardzo podobała się polecana książka i wszystkich zachęcają do przeczytania tej pozycji.
W życiu codziennym, w pracy, na ulicy czy sklepie niejednokrotnie możemy spotkać osobę niewidomą lub niedowidzącą. Jak się wobec niej zachować, jak zaoferować swoją pomoc?

 

Zachowanie wobec osób niewidomych
Po pierwsze nie możemy myśleć, że każda osoba niewidoma potrzebuje naszej pomocy. Zanim zatem zaczniemy jej udzielać, po prostu zapytajmy, czy dana osoba jej potrzebuje. Jeśli osoba niewidoma wyrazi chęć skorzystania z naszej pomocy, nie łapmy tej osoby za ramię, ale podajmy swoje jako wsparcie. Idąc z osobą niewidomą należy informować ją o każdej przeszkodzie na drodze: o nierównym chodniku, o kładce, o przejściu przez ulicę, o wąskim kawałku chodnika, o stopniach itp.
Kiedy jesz wspólny posiłek z osobą niewidomą poinformuj ją, w którym miejscu na stole znajdują się poszczególne rzeczy: przyprawy, dodatki do potraw itp. Opisz tej osobie położenie potraw na talerzu. Najlepiej przy tym operować ułożeniem godzin na tarczy zegara, np. „Ziemniaki na piątej, mięso na siódmej, a surówka na dwunastej”. Jeśli jecie nie w domu, ale w restauracji pamiętaj, aby na głos przeczytać menu.

OSOBY NIEWIDOME umieją orientować się w terenie i poruszać się po ulicach.
Osoby te są w stanie same podróżować, choć czasem korzystają z laskilub z pomocy psa przewodnika. Niektóre osoby mogą mieć problemy ze wzrokiem,które nie są widoczne. Bądź przygotowany, aby udzielić takiej osobie pomocy –na przykład przeczytać jej coś – kiedy cię o to poprosi.
• Zanim nawiążesz kontakt fizyczny, uprzedź o tym osobę niewidomą. Wymieńswoje imię, a jeśli jest to stosowne – również funkcję, jaką pełnisz, np. kolega ze szkoły, ochroniarz, bileter, opiekun społeczny, recepcjonistka czy kolega z wydziału. Powinieneśteż przedstawić osobę niewidomą wszystkim osobom z grupy, aby nie poczuła sięona wykluczona.
• Nie dotykaj laski ani psa osoby niewidomej. Pies jest w pracy i nie możesię rozpraszać, laska stanowi cześć przestrzeni osobistej danej osoby. Jeśli osobaniewidoma położy gdzieś laskę, nie przekładaj jej, uprzedzaj jedynie wtedy,jeśli może stanowić ona przeszkodę.
DKK dla dzieci działający przy Bibliotece Publicznej w Bobrowej: do przeczytania i omówienia została wybrana książka pt” Charcie i fabryka czekolady” - Roald Dahl
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 20 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Bobrowej.
Zapraszamy!

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: