Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105875 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2018

Promocja tomiku poezji Jana Belcika „Cienie Getsemani” w Wypożyczalni Muzycznej - relacja

05-03-2018

Promocja tomiku poezji Jana Belcika „Cienie Getsemani”
w Wypożyczalni Muzycznej

 

2 marca w Wypożyczalni Muzycznej odbyła się promocja tomiku poezji Jana Belcika „Cienie Getsemani” wydanego w ramach serii poetyckiej Biblioteki „Frazy”.

 

Prowadzący spotkanie dr Jan Wolski - pod redakcją którego został wydany najnowszy tomik krośnieńskiego poety – nakreślając drogę twórczą Jana Belcika zwrócił uwagę, że od debiutanckiej książki „W cieniu Cergowej” z 1989 roku, pojawia się w jego wierszach motyw drogi i wędrówki, który znamionuje tę twórczość.

 

Jan Belcik wspomniał o latach młodości spędzonych w rodzinnej Dukli, mieście położonym nad Jasiołką, nad którym góruje tajemnicza, charakterystyczna sylwetka góry Cergowej, gdzie moment wchodzenia w życie, bliskość natury i dukielskich zabytków były niezwykle ważne i stały się „pieczątką na wrażliwości” poety.

 

Próba nazwania siebie, uważność i dbanie o słowo to swoista cecha twórczości Jana Belcika, widoczna w omawianym ostatnim tomiku poety. Zebrani mogli się o tym przekonać, słuchając wybranych wierszy z tomiku „Cienie Getsemani” w interpretacji Doroty Kwoki i Mariusza Kalandyka.

 

Książka jest poetyckim dziennikiem wyjazdu do Izraela odbytego w 2013 roku. Wiersze ułożone według dat i kolejności odwiedzanych miejsc, są – jak mówi sam poeta – refleksją i próbą zrozumienia wiary z pozycji człowieka dojrzałego, który nie podchodzi do czytania Biblii z czystością dziecka, ale ma za sobą kryzysy, zwątpienia, doświadczenie utraty bliskich. Istotne dla tej wędrówki jest odnajdywanie śladów przeszłości, odmienności kulturowej i współcześnie dziejącej się historii, która odgrywa się w scenerii naznaczonej znakami dziejów.                                                       

 

Zaprzyjaźniona z Janem Belcikiem poetka s. Dawida Ryll, zwróciła uwagę, że pielgrzymowanie do Ziemi Świętej jest podróżą życia. To nie tylko otwarcie się na zewnątrz, ale przede wszystkim pielgrzymka w świat wewnętrzny.

 

Oprawa graficzna tomiku „Cienie Getsemani” autorstwa Marleny Makiel-Hędrzak – którą można było podczas promocji zobaczyć w roboczych szkicach i oryginalnych gotowych ilustracjach – zdaje się pokazywać symboliczny i nadprzyrodzony wymiar zetknięcia świata materialnego ze światem duchowym, tradycji i nowoczesności obecnych w twórczości krośnieńskiego poety.

 

Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbara Chmura, raz jeszcze dziękując przybyłym na wieczór autorski Jana Belcika, zauważyła, że choć obecnie wąskie jest grono czytelników poezji, to WiMBP zawsze stara się organizować ciekawe spotkania z liryką współczesną, a współpraca z „Frazą” zawsze taką jakość gwarantuje.

 

Jan Belcik urodził się w 1960 roku w Dukli. Mieszka w Krośnie. Jest autorem sześciu tomików poezji: "W cieniu Cergowej", red. wydania Władysław Biszewski, Fundacja A. Domagały-Jakuć, Łódź 1989. "Fotografie (nie)przypadkowe", red. Jan Tulik, Oficyna Wydawnicza Kalliope, Krosno 1995. "Incognito", red. Andrzej Szwast, Wydawnictwo Nonparel, Krosno 2001. "Inne cienie", posłowie Zofia Bartecka, red. Jan Tulik, Com-druk Robert Lula, Krosno 2009. "Drugi brzeg", Biblioteka „Nowej Okolicy Poetów”, t. 26, Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Rzeszów 2012. "Cienie Getsemani", red. Jan Wolski, Biblioteka „Frazy", Rzeszów 2017.

 

Wiersze publikował na łamach wielu pism kulturalno-literackich, w almanachach, radiu, jest laureatem szeregu ogólnopolskich i regionalnych konkursów literackich.



Barbara Balicka

 

-------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: