Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27097364 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2021

Wieczór poetycki Moniki Luque-Kurcz w Wypożyczalni Głównej - relacja

03-09-2021

 Wieczór poetycki Moniki Luque-Kurcz w Wypożyczalni Głównej

 

30 września 2021 r. Wypożyczalnia Główna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie  zaprosiła Czytelników na interesujący wieczór poetycki, którego bohaterką była Monika Luque-Kurcz, autorka ciekawych i pięknych wierszy.

 

Monika Luque-Kurcz mieszka w Ropczycach i pracuje jako opiekun dzieci ze spektrum autyzmu. Tam ukończyła Liceum Ogólnokształcące, po czym kontynuowała naukę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Przez pewien czas mieszkała w Hiszpanii. Jej wiersze publikowano w pismach literackich: rzeszowskiej Frazie. Kwartalniku Artystycznym, Akcencie, Migotaniach, sZAFie- kwartalniku literacko-artystycznym, a także w Internecie: Obszary Przepisane (magazyn literacki wydawany w Norwegii), "Moja Przestrzeń Kultury (MPK) : nieregularnik artystyczno-literacki" czy "Helikopter : internetowy magazyn-artystyczno-literacki" oraz na Facebooku. Kilka wierszy zawarto w Antologii Poetów Polskich 2017. Wiersze autorki czytano i omawiano na antenie w Poczcie poetyckiej Radia Koszalin i w Radiu Gdańsk.

 

Pisząc wiersze inspiruje się obrazami, malarstwem, rzeźbą, ma w swojej twórczości utwory o tematyce żydowskiej ale i związane z Paryżem z czasów impresjonistów, fascynuje ją także tajemnica życia i śmierci oraz samotność. W wierszach stara się oddawać nagromadzone emocje. W twórczości inspirowały ją tak dramatyczne postaci jak: Dora Maar, Sylwia Plath czy Emily Dickinson.

 

W programie TVP 3 "Liczy się pasja" powiedziała : "nie myślę o wydawaniu tomiku, nie czuję się na to gotowa bo to po prostu jest to taki obwód zamknięty - ja i wiersz - i mnie to wystarcza, a jeśli przy okazji ktoś to czyta to bardzo mnie to cieszy". Mimo takiej deklaracji w połowie bieżącego roku miłośnicy ciekawej poezji otrzymali świeży, pierwszy tomik poezji zatytułowany „Portret Ubu” zawierający ponad 40 uroczych wierszy.

 

Pięknie o twórczości Moniki Luque-Kurcz na okładce tomiku napisał, a podczas spotkania powiedział pisarz i dyrektor Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu Jerzy Janusz Fąfara:

„Od dłuższego czasu obserwowałem w mediach społecznościowych i pismach literackich wiersze Moniki Luque-Kurcz. Zawsze robiły na mnie duże wrażenie, przede wszystkim dzięki ciekawej, zaskakującej metaforyce i poruszanych w wierszach ważnych egzystencjalnych tematów. Gdy je czytam wydaje mi się,  że autorka słowami,  a jeszcze bardziej ostrością widzenia zgarnia do siebie otaczający ją świat.  Jeszcze innego wymiaru i ekspresji te utwory nabrały gdy autorka zdecydowała się umieścić je w tomiku. Czyta się go z zaciekawieniem ale i narastającym niepokojem jakbyśmy za cienką błoną tajemniczości szukali w tych wersach siebie. I tak kartka po kartce poznajemy ciekawą poetkę, ciekawą osobowość, dużą wrażliwość i wszystko to co stanowi kwintesencję dobrego poezjowania”.

 

Monika Luque-Kurcz podczas wieczoru otoczona została niezwykłym ciepłem i serdecznością ze strony uczestników spotkania, m.in. Pani Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Ropczycach Joanny Nosal oraz koleżanek ze szkoły, w której poetka pracuje, a także obecnych na spotkaniu poetów: Marka Pękali, Mariusza Kalandyka, Jerzego Janusza Fąfary czy polonistki i wychowawczyni z czasów licealnych Małgorzaty Bieniasz oraz dra Marcina Jurzysty i Sylwii Tulik projektującej okładkę tomiku. Niezwykle miłą recenzję nadesłał poeta Jan Tulik, którą odczytał Jerzy Janusz Fąfara. Wielkie wrażenie wywołał podopieczny poetki siedmioletni  Filipek Garboś,  który pięknie przeczytał wiersz „Kołysanka dla ptaków”.

 

Spotkanie uświetniła  aktorka rzeszowskich teatrów: im. Wandy Siemaszkowej i Bo Tak Mariola Łabno-Flaumenhaft, która mistrzowsko przeczytała  wybrane wiersze poetki.

 

Spotkanie moderował w formie wywiadu Włodzimierz Ratyński. Plakat informacyjny zaprojektowała Małgorzata Kubicz. Po spotkaniu można było kupić promowany tomik wierszy poetki, otrzymać dedykację i zrobić wspólną fotografię.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w spotkaniu, a Monice Luque-Kurcz i Marioli Łabno-Flaumenhaft za przyjęcie zaproszenia i znakomite uświetnienie wieczoru.

 

Z powodu obostrzeń pandemicznych nie wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w spotkaniu.

---------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: