Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27099578 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2021

Spotkanie z Mają Komorowską w Wypożyczalni Głównej - relacja

26-08-2021

 Spotkanie z Mają Komorowską w Wypożyczalni Głównej - relacja

 

Ponad rok czekaliśmy na możliwość ponownego zorganizowania spotkania  z aktorką Mają Komorowską, które z powodu pandemii musiało zostać odwołane w maju 2020 roku. Zatem z ogromną radością powitaliśmy 23 sierpnia 2021 r. o godz. 17.00 w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A tę znakomitą aktorkę teatralną i filmową, autorkę książek, wieloletniego profesora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Maję Komorowską.

 

Maja Komorowska (Maria Tyszkiewicz) urodziła się w Warszawie. Ukończyła Wydział Aktorski  krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Debiutowała w 1960 roku w Teatrze Lalki i Maski Groteska w Krakowie. Od 1972 roku gra w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie. Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: z Erwinem Axerem, Maciejem Englertem, Jerzym Jarockim, Helmutem Kajzarem, Krystyną Skuszanką, Jerzym Krasowskim, Bohdanem Korzeniewskim, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim, Romualdem Szejdą. Grała w filmach polskich i zagranicznych, które reżyserowali:  Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda,  Krzysztof Kieślowski, Tadeusz Konwicki, Edward Żebrowski  Stworzyła także ponad 30 znaczących ról w spektaklach Teatru Telewizji. Jest świetną interpretatorką poezji : Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Barbary Sadowskiej, ks. Jana Twardowskiego, ks. Janusza Pasierba. Aktualnie gra z Wiesławem Komasą w sztuce "Mimo wszystko"  w Teatrze Współczesnym, gościnnie w Teatrze Dramatycznym z Adamem Ferencym w "Szczęśliwych dniach", a także gościnnie w "Aniołach w Ameryce" w Nowym Teatrze (rola Rabina). Za wybitne kreacje aktorskie otrzymała Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz  Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Stale angażuje się w sprawy społeczne. W czasach stanu wojennego pracowała w Prymasowskiej Radzie Społecznej oraz w Komitecie Pomocy Internowanym i ich Rodzinom, później w S.O.S z Jackiem Kuroniem. Aktualnie jest członkiem Rady Hospicjum Onkologicznego. W 1993 roku ukazała się książka Mai Komorowskiej "31 dni maja", w 2004 roku książka Barbary Osterloff  "Pejzaż, Rozmowy z Mają Komorowską", w 2014 r. "Pytania, które się nie kończą – rozmowy z Tadeuszem Sobolewskim". W roku 2017 "Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską dawne i nowe" Barbary Osterloff .

 

Podczas spotkania z publicznością Maja Komorowska mówiła o swojej pracy i ważnych dla niej osobach. Czytała wiersze wybitnych poetów oraz fragmenty swoich książek. W swoisty sposób zmusiła słuchaczy do refleksji nad ulotnością życia, przemijaniem, odchodzeniem bliskich i ważnych ludzi. Piękna recepta Mai Komorowskiej na dobre życie to: pielęgnować przyjaźnie, być zdolnym do uczucia wdzięczności, nie tracić nadziei. Wielkie skupienie, zaduma nad mądrymi słowami ale i serdeczność, ciepło, wzajemna ogromna sympatia cechowały to spotkanie. Nie brakowało licznych pytań, krótkich rozmów, chęci zrobienia wspólnej fotografii czy zdobycia autografu. Dla każdego uczestnika nasz Gość miał czas, dobre słowo, uśmiech oraz miły wpis do książki lub na zaproszeniu.

 

Aż osiemnastu uczestników spotkania otrzymało bezpłatnie ciekawą książkę Barbary Osterloff „Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską dawne i nowe”. Dziękujemy darczyńcy.

 

Spotkanie było wspaniałe, zainteresowanie ogromne  ale z przykrością musimy stwierdzić, że nie wszystkie chętne osoby mogły w nim uczestniczyć nie tylko z powodu ograniczonej liczby miejsc w sali wypożyczalni ale głównie pandemicznych obostrzeń sanitarnych.

 

Dziękujemy Mai Komorowskiej za niezapomniany wieczór, za to, że jest nie tylko wielką aktorką ale także wielkim człowiekiem oraz za przemiły wpis do Kroniki bibliotecznej” >Dziękuję za to spotkanie. Dziękuję za zaproszenie i za opiekę tak serdeczną. Winnie w „Szczęśliwych Dniach” powiedziałaby „brak słów, nawet słów braknie czasami”. Panie Włodzimierzu, to co Pan robi jest po prostu wspaniałe! Wypożyczalnia Główna ma szczęście, że Pan jest. Dziękuję! Publiczność wspaniała. Jestem wdzięczna i będę pamiętać to spotkanie. Maja Komorowska<

 

Dziękujemy także wspaniałej publiczności jak napisała Maja Komorowska za liczny udział w imprezie i za aktywność.

Spotkanie przygotował Włodzimierz Ratyński, uroczy plakat, który zachwycił naszego gościa zaprojektowała Małgorzata Kubicz.

 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 r.

------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: