Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27102826 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2019

Wykład o Alasce w Wypożyczalni Głównej – relacja

14-10-2019

Wykład o Alasce w Wypożyczalni Głównej

 

Interesujące spotkanie z pisarzem, przyrodnikiem, podróżnikiem, fotografem Sebastianem R. Bielakiem zgromadziło liczną grupę czytelników zainteresowanych relacjami z dalekich podróży. Spotkanie pt. „The Last Frontier. Wyprawa życia na Alaskę” miało miejsce 7 października 2019 r. w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Dąbrowskiego 33A.
 

Sebastian Roman Bielak ukończył studia na Wydziale Geodezji i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz studia doktoranckie na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej uzyskując stopień doktora nauk technicznych. Pracował w Politechnice Krakowskiej jako etatowy nauczyciel akademicki. Obecnie współpracuje z kilkudziesięcioma Uniwersytetami Trzeciego Wieku oraz Uniwersytetami Dziecięcymi w całej Polsce. W życiu zawodowym zajmował się głównie potamologią, czyli ekologią rzek oraz ekosytemów powiązanych z wodą.


Jak pisze na swojej stronie internetowej : z zamiłowania jest przyrodnikiem, fotografem i podróżnikiem – człowiekiem, który lubi obcować z dziką przyrodą, który z dala od ludzkich siedzib szuka wyciszenia i dystansu od naszej coraz bardziej hałaśliwej cywilizacji. Uwielbia wędrować po lesie i wspinać się po górach, czując na twarzy powiew świeżego powietrza, albo pływać kajakiem wśród niedostępnych mokradeł i otwartych przestrzeni, gdzie w niezmąconej żadnym hałasem ciszy słychać śpiewy tokujących ptaków. Te piękne momenty próbuje z różnym skutkiem uchwycić w obiektywie aparatu fotograficznego.


W swoim dorobku ma już ponad 130 publikacji, w tym reportaże oraz artykuły popularnonaukowe opublikowane w takich periodykach jak: „Aura”, „Ekoświat”, „Gazeta Górska”, „Las Polski”, „Poznaj Świat”, „Przyroda Polska” czy „Zielona Liga”, a także kilkanaście artykułów naukowych wydanych w czasopismach branżowych.


Jest autorem książek: „Po bezdrożach Alaski”, „Parki narodowe i rezerwaty Alaski: od Aleutów aż po bezdroża Arktyki”, „Zbiornik Goczałkowice: analiza przyczynowo-skutkowa DPSIR procesów i zjawisk istotnych z punktu widzenia zarządzania zbiornikiem zaporowym”, „Ocena i prognoza stanu ekologicznego ekosystemu rzecznego na obszarze Biebrzańskiego Parku Narodowego: rozprawa doktorska”.


Jeżdżąc po Polsce przedstawia szereg prezentacji, m.in. : „Multimedialne slajdowiska o Alasce i Grecji”, „Bieszczady: kraina bezkresnych połonin”, „Dolina Biebrzy: ostatnie dzikie mokradła Europy”, „Góry Stołowe: tajemniczy świat Skalnych Miast”, „Karkonosze: mityczna kraina Ducha Gór”, „Pieniny: góry rzeźbione wiatrem i wodą”, „Puszcza Białowieska: królestwo leśnego żubra”.
 

W Wypożyczalni Głównej uczestnicy spotkania mogli wysłuchać ciekawych informacji i wspomnień z podróży po Alasce. A dzięki pięknym, kolorowym slajdom poznać florę i faunę, warunki klimatyczne, gospodarkę, tamtejszą ludność, najważniejsze rzeki, góry czy  aspekt historyczny i turystyczny tego największego stanu USA. Wszystko podane w ciekawej formie, dynamicznie, z umiarkowaną dozą humoru i co ważne przekazane piękną polszczyzną.  


Nie obyło się bez licznych pytań ze strony uczestników wieczoru autorskiego za co organizator spotkania bardzo dziękuje.


Włodzimierz Ratyński


----------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: