Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105753 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2019

Spotkanie z Magdaleną Louis w Wypożyczalni Głównej - relacja

05-04-2019

Magdalena Louis w Wypożyczalni Głównej

 

Wypożyczalnia Główna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A, 1 kwietnia 2019 r. zorganizowała spotkanie autorskie zapraszając znakomitego gościa – Magdalenę Louis. Rodowitą rzeszowiankę, dziennikarkę, pisarkę, tłumaczkę, menadżera, rzecznika prasowego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, organizatorkę Świątecznych Targów Książki.

 

W wielu powieściach, miejsce akcji umieściła w Rzeszowie albowiem lubi swoje rodzinne miasto i darzy go ogromnym sentymentem, o czym mówiła podczas spotkania. Jest absolwentką I LO, przez wiele lat mieszkała przy ulicy Dąbrowskiego, tutaj właśnie spędziła swoje dzieciństwo i młodość. Działalność pisarską rozpoczęła w 2004 roku od opowiadania "Studnia", które wybrano i nagrodzono w ogólnopolskim konkursie literackim „Pisz do Pilcha” spośród 3 tysięcy innych utworów. Organizatorem konkursu był tygodnik „Polityka”. Wcześniej publikowała artykuły w „Tygodniku Żużlowym”, „Speedway Star”, „Evening Star”, „Żużel”, „Tempo”. Jest autorką 5 powieści obyczajowych „Ślady hamowania (2010), „Pola” (2011), „Kilka przypadków szczęśliwych” (2014), „Zaginione” (2016), „Sonia” (2019) i zbioru reportaży „Chcę wierzyć w waszą niewinność” (2018).

 

W roku 2011 została wyróżniona w konkursie „Świat Kobiety” organizowanym przez wydawnictwo „Replika” za powieść "Ślady hamowania", w 2013 roku otrzymała główną nagrodę czytelniczek na Festiwalu Literatury „Pióro i Pazur” w Suwałkach za powieść "Pola", a w roku 2015 nagrodę „Złote Pióro” przyznane przez Związek Literatów Polskich. Oddział w Rzeszowie, za powieść "Kilka przypadków szczęśliwych".

Przez kilkanaście lat mieszkała i pracowała w Wielkiej Brytanii jako tłumacz dla brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości, prowadziła także klub żużlowy Ipswich Witches.

 

Spotkanie z czytelnikami Wypożyczalni Głównej poświęcone było promocji nowej książki pt. „Sonia”, ale był także czas na inne pytania, dotyczące życia i twórczości pisarki, zarówno od prowadzącego jak i od publiczności.

 

Magdalena Louis opowiadała o motywach i zdarzeniach, które skłoniły ją do napisania powieści „Sonia” i poruszenia trudnego tematu pedofilii oraz o jej odbiorcach.


Powieść ma ciekawą formę albowiem jej narracja prowadzona jest z punktu widzenia siostry tytułowej bohaterki, a nie ofiary czy sprawcy, co było dotąd powszechnie stosowane przez autorów wielu książek o podobnej tematyce. Dużą zaletą powieści jest także brak opisów czynów pedofilskich. Ciekawym zabiegiem autorki było włączenie do powieści wątku amerykańskiego, który był plonem wspomnień z dwuletniego pobytu pisarki w Stanach  Zjednoczonych oraz dodatnie barwnej postaci Eli Srebro, która ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Ten wątek miał za zadanie złagodzenie i ocieplenie samego utworu, co pisarce udało się znakomicie.

 

Spotkanie w formie wywiadu prowadził Włodzimierz Ratyński. Dziękujemy Magdalenie Louis za przyjęcie zaproszenia i wielce interesujący przebieg wieczoru autorskiego.

 

Włodzimierz Ratyński


-----------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: