Archiwum wydarzeń 2018

Wieczór autorski Elżbiety Cherezińskiej w Wypożyczalni Głównej - relacja

17-10-2018

Wieczór autorski Elżbiety Cherezińskiej w Wypożyczalni Głównej

Kolejne spotkanie autorskie w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33a zgromadziło tłumy czytelników zainteresowanych wieczorem autorskim Elżbiety Cherezińskiej, twórczyni powieści historycznych.

Ponownie pomieszczenia biblioteki nie pomieściły wszystkich chętnych czytelników mimo, że część osób zajęła miejsca na schodach, a niektórzy  uczestnicy  spędzili  wieczór w pozycji stojącej.

W jednym z wywiadów pisarka powiedziała o swojej twórczości: „Nie oceniam historii, bo nie wszystko trzeba ciągle oceniać. Zupełnie inaczej widzę sens swojej pracy. Chcę, poprzez powieści, rozkochać Polaków we własnej historii, chcę, by ona znów zaczęła dla nich żyć i ich fascynować. Nawet jeśli bywała trudna. I chcę przypomnieć dawną rycerską zasadę: szanujmy swych przeciwników

W świetle tych stwierdzeń można doszukiwać się źródła tak wielkiego zainteresowania pisarką i jej twórczością. Elżbieta Cherezińska wypełniła także, powstałą w ostatnich latach, lukę w literaturze polskiej w zakresie powieści historycznej. Dodatkowo uatrakcyjniła tę powieść wprowadzając do niej elementy wartkiej akcji i sensacji, a także  opierając  jej fabułę na autentycznych źródłach historycznych.

Pierwsza książka pisarki pt. „Z jednej strony, z drugiej strony” ukazała się w 2005 roku i została napisana wspólnie z Szewachem Weissem jako literacka biografia byłego ambasadora Izraela w Polsce. W kolejnych latach ukazało się 14 pozycji i to w okresie zaledwie dwunastu lat. W niektórych latach w ciągu jednego roku ukazywały się nawet dwa tytuły. Na tę twórczość składają się: 4 tomy cyklu „Północna droga”, 3 tomy cyklu „Odrodzone królestwo” i jak dowiedzieliśmy się podczas spotkania będą dalsze, „Legion”, „Harda”, Królowa”, „Gra w kości”, „Turniej cieni”, „Byłam sekretarką Rumkowskiego: dziennik Etki Daum”.

Spotkanie Elżbiety Cherezińskiej z czytelnikami w pierwszej części miało formułę wywiadu prowadzonego przez doktorantkę z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego Matyldę Zatorską. Drugą część wypełniły ciekawe i liczne pytania czytelników do pisarki,  zaś trzecia część poświęcona była indywidualnym rozmowom z autorką, dedykacjom na książkach  oraz wspólnym zdjęciom.

Wieczór został zorganizowany w dniu 15 października 2018 r. w ramach projektu „W związku z literaturą. Inspiracje” i został dofinansowany ze środków ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa 2018”.

Podczas spotkania można było zakupić książki Elżbiety Cherezińskiej sprzedawane przez Księgarnię Tęczową (Rzeszów ul. Kościuszki 4).

Włodzimierz Ratyński

----------------------------------------------------------------------