Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105064 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2016

Rodzinne szczęście. Spotkanie z Wiesławem Zielińskim w Wypożyczalni Głównej – relacja

15-06-2016

Rodzinne szczęście.

Spotkanie z Wiesławem Zielińskim –

Wypożyczalnia Główna

 

Wiesław Zieliński był gościem wieczoru poetyckiego „Rodzinne szczęście”. Spotkanie zostało zorganizowane 13 czerwca 2016 r. przez Wypożyczalnię Główną WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33 A.

 

Wiesław Zieliński to znany poeta, prozaik, eseista, krytyk literacki, dziennikarz prasowy i radiowy związany z Rzeszowem. Debiutował w 1972 r. wierszem „Geometria” zamieszczonym w rzeszowskim magazynie młodzieżowym „Prometej”. W tym samym roku debiutował jako dziennikarz – publicysta sportowy. Pierwszy tomik jego poezji „Zabawa w dorosłych” został opublikowany w 1979 r.

 

Współpracował z prestiżowymi pismami publikując swoje teksty w: „Życiu Literackim”, „Literaturze”, „Poezji”, „Gazecie Polskiej”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Przeglądzie Tygodniowym”, „Okolicach”, „Tak i Nie”, „Nowinach Rzeszowskich”, „Nasz Dom Rzeszów” i „Dzienniku Bałtyckim”, a także w piśmie „Biały Orzeł” wydawanym w Bostonie, „Expressie Wieczornym” ukazującym się w Sydney czy „Krynicy” wydawanej w Kijowie.

 

W latach 1993-2001 pracował jako reporter sportowy w „Gazecie Rzeszowskiej” (oddział „Gazety Wyborczej”). Obecnie jest felietonistą sportowym Polskiego Radia Rzeszów oraz współpracuje z miesięcznikiem „Nasz Dom Rzeszów”.

 

Przez 16 lat pełnił funkcję prezesa rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie. Był pomysłodawcą ustanowienia Literackiej Nagrody Złote Pióro przyznawanej przez rzeszowski oddział ZLP oraz nagrody Diamentowe Pióro przyznawanej z okazji jubileuszów istnienia oddziału ZLP w Rzeszowie.

 

W roku 2001 otrzymał Nagrodę Literacką Miasta Rzeszowa II stopnia oraz Medal im. Franciszka Kotuli.

 

Aż 31 lat był sędzią piłkarskim.

 

W jego bogatym dorobku znalazły się poezje, proza, eseje, artykuły prasowe, a także opracowania czy napisane wstępy do wielu dzieł innych autorów, które świadczą o dużej i różnorodnej aktywności literackiej.

 

Wieczór poetycki upłynął w miłej atmosferze przy ciekawych opowieściach poety. Była okazja, aby posłuchać czytanych wierszy przez samego autora. Wiersze pochodziły z dwujęzycznej (polskiej i angielskiej) antologii zatytułowanej „Rodzinne szczęście” wydanej w 2016 r. i obejmującej utwory z lat 1972-2015. Wybrane wiersze zostały interesująco pogrupowane: i tak w dziale „Retrospekcja” zamieszczono wiersze poświęcone dzieciństwu, młodości, rodzicom poety. Dział „Dziecięca mozaika” obejmuje poezje dedykowane dzieciom pisarza, następny „Baśnie Rzeszowskie” dotyczy rodzinnego miasta Rzeszowa, kolejny „Odwieczna tęsknota bliskości” to wiersze refleksyjne, dotyczące uczuć, miłości, także te dla żony Barbary by poprzez działy „Poszukiwanie tożsamości” i „Grę wyobraźni” zakończyć się „Epilogiem”, czyli m.in. rozważaniami o starości.

 

Spotkaniu towarzyszyły plansze informacyjne zawierające obszerny wykaz twórczości Wiesława Zielińskiego oraz prezentujące wartościowe bo filozoficzne i refleksyjne, ale także realistycznie mówiące o przemijaniu wiersze z tomu „Rodzinne szczęście”, m.in.: „Do syna: Piotrkowi (mojemu męskiemu jedynakowi)”, „Śladem po mnie”, „Starość”.

 

Prezydent Miasta Rzeszowa przesłał list gratulacyjny dla naszego gościa, który został odczytany przez Włodzimierza Ratyńskiego – kierownika Wypożyczalni Głównej.

 

Na spotkanie przybył także tłumacz i poeta Mirosław Grudzień, który przetłumaczył na język angielski wiersze z antologii „Rodzinne Szczęście” oraz pisarz i literat Anatol Diaczyński.

 

Serdecznie dziękujemy Wiesławowi Zielińskiemu za przyjęcie zaproszenia i za udany wieczór poetycki oraz wszystkim uczestnikom spotkania za swoją obecność w Wypożyczalni Głównej.

 

Włodzimierz Ratyński

_________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: