Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106294 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2016

Porusz literaturę! Podsumowanie warsztatów w Wypożyczalni Głównej - relacja

25-10-2016

 

Porusz literaturę! Podsumowanie warsztatów w Wypożyczalni Głównej

 

W ostatni piątek 21 października br., mimo deszczowej pogody, już od 9.00 rano pracowaliśmy z młodzieżą z V LO w Rzeszowie nad animowanymi scenami nawiązującymi do fragmentów literatury. Wśród naszych literackich inspiracji znalazł się Andrzej Stasiuk (Wschód, 2014), Haruki Murakami (Na południe od granicy, na zachód od słońca, 2003) i Orhan Pamuk (Stambuł, 2008). Porównaliśmy ze sobą barwne opisy sielankowej wschodniej Polski, ruchliwego i uporządkowanego Tokio i mrocznego Stambułu.
 

Warsztaty rozpoczęły się od sporej porcji wiedzy filmowej. Mówiliśmy o różnych technikach animacji: wycinance, animowaniu materii sypkiej, plastycznej czy poruszaniu gotowych przedmiotów. Zastanawialiśmy się, jakie jakości zmysłowe uwypukla film animowany oraz na jakie cechy przedmiotów i materiałów zwraca uwagę animator. Dyskutowaliśmy o różnych teoriach zmysłów i różnych sposobach patrzenia i tworzenia reprezentacji tego, co widzimy. Na koniec zadaliśmy sobie także pytanie o animację abstrakcyjną i czerpanie przyjemności z oglądania barwnych plam i kształtów, które nie opowiadają konkretnej historii. 


Z wybranych przeze mnie fragmentów młodzieży najbardziej spodobał się stasiukowy Wschód i tokijskie przedmieścia wg Murakamiego. Dwie grupy pracowały przez ponad dwie godziny nad stworzeniem krótkich animowanych obrazków, które odpowiadałyby ich wyobrażeniom tych miejsc. Wykorzystaliśmy kolorowy piasek, barwne włóczki oraz wycinanki. Prace powstały w technice poklatkowej, za pomocą fotografowania kolejnych faz ruchu przedmiotów na nieruchomym tle. Na koniec wykonaliśmy ćwiczenie ze stworzeniem scenografii trójwymiarowej.

Efekt warsztatów możemy zobaczyć tutaj: http://stopkino.blogspot.com/ 


Dziękuję pracownikom Biblioteki za miłe przyjęcie oraz młodzieży za zapał w tworzeniu filmów. Mam nadzieję, że będziecie jeszcze wracać do animacji!
 
Warsztaty były częścią programu WiMBP w Rzeszowie pod hasłem "Spotkania pod znakiem pegaza", dofinansowanego ze środków MKiDN.
 
Magdalena Krzosek​
 

Magdalena Krzosek jest laureatką I. nagrody w Konkursie na zorganizowanie w Bibliotece wydarzenia w zakresie upowszechniania i promocji czytelnictwa, w ramach projektu Spotkania pod znakiem Pegaza dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Program Promocja literatury i czytelnictwa – priorytet: Promocja czytelnictwa.
 
Nagrodzony projekt pod nazwą „Porusz literaturę! Warsztaty animacji poklatkowej” został zrealizowany w Wypożyczalni Głównej.


_______________________________________________________________________________________
 
GALERIA
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: