Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105488 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI w Wypożyczalni Głównej – relacja

13-03-2015

 SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
– Wypożyczalnia Główna

 

 

Ta chwila.

Chwila, która może wszystko zmienić. Albo i nie. Chwila, kiedy człowiek albo sam się okłamuje, albo dowie się o sobie prawdy. Prawdy o tym, czego tak naprawdę chce…

Czy kiedykolwiek wyzwalamy się od wpływu tej chwili?

Douglas Kennedy, „Ta chwila”

 

 

W Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczki żywo rozmawiały na temat książki Douglasa Kennedy'ego „Ta chwila”.

 

Douglas Kennedy to amerykański pisarz. Ma w swoim dorobku wiele poczytnych książek, np. „Kobieta z Piątej Dzielnicy” (zekranizowana), „Grzęzawisko”, „Fotografik”, „Pokusa” oraz 3 książek podróżniczych. Otrzymał w 2006 r. francuski Order Sztuki i Literatury.

 

Książka nie budziła wśród klubowiczek wielu kontrowersji. Niektórym z Pań książka podobała się już z chwilą rozpoczęcia czytania, innym przeszkadzał podział na wiele części oraz dokładne opisy życia za Murem Berlińskim. Niewątpliwie jest to książka wielowątkowa:

– przypomina realia czasów przed obaleniem muru dzielącego NRD i RFN,

– pokazuje życie artystów: malarzy, pisarzy i filmowców,

– zmusza do zastanowienia się nad różnymi typami miłości: homoseksualnej, niedojrzałej, „wielkiej”, namiętnej i niespełnionej oraz (nie)miłości obojętnej,

– naświetla działanie tajnych służb wywiadowczych, które zmuszały do współpracy na zasadzie donosów na współmałżonka, rodzinę czy przyjaciela,

– skłania do refleksji, czy prawda zmieniłaby bieg wypadków na pozytywny, a także czy skutki podjętych działań pod wpływem chwili będą odczuwalne przez całe życie,

– pokazuje ogrom miłości matczynej, która aby odzyskać dziecko jest w stanie zrobić „dosłownie” wszystko.

 

Na początku fabuła powieści nie wzbudziła mojego zainteresowania, ze względu na wolno rozwijającą się akcję i zbędny podział na części, lecz na dalszych stronach opowieści akcja nabrała tempa, w taki sposób, iż trudno było mi się od niej wręcz „oderwać”.

 

Krystyna Maczuga-Długosz

 

 

Recenzja książki

Bohaterem tej opasłej książki jest pisarz Thomas Nesbitt. Poznajemy go rozwiedzionego, mającego córkę. Thomas ciągle podróżuje, tak jakby przed czymś uciekał. Prowadzi nieustabilizowane życie. W pewnym okresie życia zakochuje się mimo, że tego nie planował. Jego ukochana to Petry Dussmann. Autor opisuje ich miłość i niespodziewane rozstanie, które zaważyło na jego dalszym życiu.

Mimo, że kobieta wyznaje mu miłość, znów ucieka. Nie zdążyła mu powiedzieć, że jest z nim w ciąży, bo po prostu ją zostawił i uciekł. Z tego powodu jej życie obfitowało w tragiczne momenty. Dostała się do więzienia jako więzień polityczny. Autor opisuje dalsze koleje jej życia, straszliwe sceny w więzieniu, itp.

Thomas, po 25. latach, już po śmierci Petry otrzymuje od niej list, z którego dowiaduje się, że była z nim w ciąży. Jej więzienni oprawcy nie dopuścili jednak do urodzenia dziecka, niszcząc je wyniku zaplanowanej, okrutnej operacji. Dalsze losy bohaterów czytelnik pozna z lektury książki.

Książka porusza historyczną sprawę Muru Berlińskiego, ukazując stosunki panujące w Niemczech w roku 1984, zwłaszcza sytuację życiową więźniów politycznych. Książka nie wzbudziła mojego zainteresowania, przypuszczam też, że nie znajdzie ona szerszego grona czytelników. Moim zdaniem jednotomowe, wielostronicowe wydanie książki nie zachęci czytelników do jej lektury. Akcja książki jest powolna i mało interesująca.

Tytuł książki „Ta chwila” powinna doprowadzić czytelnika do wniosku, że w życiu człowieka następuje „ta chwila”, po której inaczej toczy się życie. Jedni mają te „chwile” dobre, które poprawiają ich dalsze życie, dodając blasku, a innym „ta chwila” może przynieść życie smutne, a nawet tragiczne. Niektórzy nie mają „takiej chwili”. Ciągłe podróże i ucieczki bohatera sprawiają, że jest mało sympatyczny dla czytelnika. Ucieka jak tchórz, a nie przez ciekawość świata.

Dla głównego bohatera książki tą „chwilą” mogła być obopólna miłość jego i Petry, której nie docenił i zaprzepaścił. Dlatego każdy człowiek powinien, a nawet musi znaleźć swoje miejsce w życiu, bo inaczej będzie ciągłe uciekał szukając nowych wrażeń, przeżywając również lęki przed „nowym”. Samotny potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem, ale równocześnie boi się go tak jak nasz bohater. »I czasem, pośród tego wszystkiego nagle pojawia się „Ta Chwila”, która może wszystko zmienić, albo i nie«. To zależy od danego człowieka, dlatego musi wiedzieć, czego w życiu tak naprawdę chce.

 Maria Koryl

 

Bohaterem powieści Douglas Kennedy „Ta chwila” jest Thomas Nesbitt. Porażką głównego bohatera jest jego małżeństwo. Ze względu na brak zainteresowania żoną, jej potrzebami i brak emocjonalnej więzi, dochodzi do rozwodu. Thomas tak naprawdę z żadną kobietą nie potrafi związać się na dłużej czy też na stałe. Przeżywa traumę swojego dzieciństwa, w którym na porządku dziennym były kłótnie rodziców. W szczególności były one wywoływane przez znerwicowaną matkę. Sam Nesbitt przyznaje się, że w momencie, gdy kobieta wyraża mu swoją miłość on z obawy przed porażką zrywa z nią kontakt. W związku z tym przeżywa jedynie wiele przelotnych romansów. Pewnego razu poznaje agentkę Petry Daussmann, która nigdy nie pozostanie mu obojętna. Między nimi nie dochodzi do spełnionej miłości ze względu na zdradę Petry. Thomas nie daje jej szans na rehabilitację pomimo miłości, którą ona mu wyznaje. W świetle swych miłosnych tragedii Nesbitt wyraża swą ogromną tolerancję w stosunku nacji i preferencji seksualnych. Traktuje przyjacielsko swojego współlokatora Fitzimonsa-Ross nie komentując jego wyczynów seksualnych. Finalnie pozostaje samotnym mężczyzną. O ten stan bardzo martwi się jego dorosła córka. Thomas w swej postawie stracił szansę na prawdziwą miłość i szczęście. Jest świadomy swych zahamowań, lecz nie potrafi czy też nie chce ich się pozbyć.

Kinga Kuźniar

_____________________________________________________________________________________

GALERIA

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: