Archiwum wydarzeń 2021

Spotkanie online z ilustratorką Gabrielą Cichowską - nagranie

23-04-2021

Spotkanie online z ilustratorką Gabrielą Cichowską  - nagranie

22 kwietnia 2021 r., w przeddzień  Światowego Dania Książki i Praw Autorskich, spotkaliśmy się na warsztatach on-line z Gabrielą Cichowską ilustratorką, malarką i graficzką, pochodzącą z Rzeszowa.

Gabriela Cichowska studiowała na Akademii Sztuki Pięknej w Krakowie w pracowni prof. Włodzimierza Kotkowskiego (rysunek) oraz w pracowni prof. Stanisława Tabisza (malarstwo). Dyplom obroniła w 2011 roku w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Stanisława Wejmana. Od 2011 roku jest pedagogiem na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in.: I Nagrody za debiut na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii, Wyróżnienia na Biennale Internacional Ilustrarte Barreiro w Portugalii, I Nagrody w XVI Ogólnopolskim Konkursie Sztuki im. Vincenta van Gogha. W 2014 roku artystka otrzymała Pokojową Nagrodę Gustava Heinemanna  za ilustracje do książki Adama Jaromira „Ostatnie przedstawienie Pani Esterki”, która opisuje życie Janusza Korczaka i jego podopiecznych w Domu Sierot w Getcie Warszawskim.

Spotkanie zainspirowane było książką  autorstwa Doroty Migdy „Urodziny Misia” z ilustracjami Gabrieli Cichowskiej. Książka ta niedawno otrzymała nominację do finału prestiżowego Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” w kategorii do 5 lat. Podczas spotkania malarka opowiadała o procesie tworzenia ilustracji do książek, o swoich inspiracjach i pasjach, o tym z jakich narzędzi i technik korzysta oraz dlaczego, misie są świetnym tematem do rysowania. Uczestnicy spotkania mieli też okazję, stworzyć wraz z naszym gościem kawałek kolorowego tortu.

Nagranie jest dostępne pod linkiem:

Serdecznie dziękujemy Pani Gabrieli za ten miło spędzony czas i niesamowity tort z niespodziankami.

Organizację spotkania dofinansowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 r

Agnieszka Dworak

Informacja o wydarzeniu w mediach: