Archiwum wydarzeń 2019

Wędrówki jeża – zajęcia edukacyjne w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

27-11-2019

Wędrówki jeża – zajęcia edukacyjne w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

10 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Jeża. Z tej okazji  Oddział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował cykl zajęć dla najmłodszych poświęcony tym sympatycznym ssakom. Na spotkaniach w naszej bibliotece, dzieci wysłuchały historii sympatycznego Pana Jeża z książki Wandy Chotomskiej zatytułowaną „Przygody jeża spod miasta Zgierza”, bądź
„Wielka przygoda jeżyka” autorstwa  Jennie Poh. Poznały również, kilka faktów na temat tych kolczastych zwierzaków, a przy okazji też i innych zwierząt chronionych w Polsce.

Jeże  pojawiły się na ziemi około 60 mln lat temu. Są jednymi z pierwszych ssaków i niestety są gatunkiem zagrożonym. W Polsce od 2014 roku jeż podlega częściowej ochronie gatunkowej. Oznacza to, że powinniśmy zawsze pomóc jeżom poszkodowanym i nie dokuczać tym, które coraz częściej napotkać możemy w parkach bądź w przydomowym ogrodzie. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się ponad to, czym się jeże żywią, gdzie możemy je spotkać, czy są pożyteczne oraz co takiego robią zimą. Z ogromny zaangażowaniem tworzyli również, własne jeżyki z papieru kolorowego i bibuły.

Jeże są niezwykle pożytecznymi zwierzętami, niestety bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą. Dlatego warto wspomnieć jeże w ich dzień i nauczyć najmłodszych czegoś więcej o tych uroczych ssakach.

Agnieszka Dworak

--------------------------------------------------