Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27102918 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2019

"Nowy świat" - Ałbena Grabowska - relacja

31-10-2019

 "Nowy świat" - Ałbena Grabowska

 

Ałbena Grabowska to polska lekarka i pisarka, która ma bułgarskie korzenie. Przez wiele lat pisywała dla „Tele Tygodnia“, „Życia na Gorąco“, „Halo“ czy „Claudii“. Odpowiadała na listy do lekarza i prowadziła rubryki porad lekarskich. Na rynku wydawniczym zadebiutowała powieścią „Tam, gdzie urodził się Orfeusz“.


Ogromną popularność zyskała dzięki trylogii historycznej "Stulecie Winnych“, w której śledzimy dzieje rodziny Winnych na przestrzeni historii XX wieku – od czasów I wojny światowej, przez II wojnę i okres okupacji, czasy komunizmu, aż po stan wojenny i pierwsze wolne wybory w 1989 roku. Książki, które wyszły spod pióra Ałbeny Grabowskiej są pełne tajemnic i magii oraz posiadają niezwykły klimat. Autorka na swoim koncie ma trylogię "Alicja w krainie czasów", powieści takie jak "Lot nisko nad ziemią", "Coraz mniej olśnień" oraz serię książek dla dzieci opowiadających o Julku i Mai. Jest też autorką terapeutycznej książeczki zatytułowanej „O małpce, która spadła z drzewa”, która w prosty, dostosowany do młodego czytelnika sposób wyjaśnia, czym jest padaczka i jakie są procedury medyczne w przypadku tej choroby. W 2015 została wyróżniona nagrodą „Pióro“ na Festiwalu Literatury Kobiet za powieść „Stulecie winnych – ci, którzy przeżyli“.

 

Najnowsza powieść Ałbeny Grabowskiej, „Nowy świat”, skierowana jest do młodzieży. To historia trójki nastolatków, żyjących w świecie zniszczonym przez zbuntowane maszyny. Nowy świat jest podzielony na dwie części: Wyżynę, będącą domem dla najbogatszych wybrańców oraz niższe warstwy zamieszkiwane przez szeregowych pracowników pozbawionych praktycznie praw. Sky, Estra i Maroon, osieroceni po buncie maszyn, dorastali razem w Kolebce – domu dziecka, będącym za razem centrum eksperymentów genetycznych. Teraz ukrywają się wśród nizin społecznych, gdzie codziennie muszą walczyć o byt. Któregoś dnia zostaje porwana córka prezydenta Wyżyny, a życie przyjaciół okazuje się iluzją. Muszą ocalić świat i znaleźć uciekinierkę, aby uratować się przed zesłaniem do Kolebki.

 

W tym postapokaliptycznym świecie każdy jest kontrolowany, ludzie głodują, ale wolą żyć w stworzonej przez siebie iluzji, zamiast odbudować zniszczoną ziemię. Bardzo spodobał nam się pomysł, natomiast wykonanie trochę mniej. Świat przedstawiony jest zbyt słabo opisany, a bunt „mikserów” niezbyt wiarygodny i trochę niepoważny. Trójka bohaterów jest zbyt zagubiona i czytelnik też niestety gubi się w narracji. Miejscami brakuje logiki i konsekwencji fabuły co nieco dezorientuje. Niemniej jednak bohaterowie wzbudzają sympatię, a wir wydarzeń wciąga. Przecież bliski nam jest temat życia pod okiem „wielkiego brata”. Mamy tu też przyjaźń, walkę o godność i człowieczeństwo w świecie kontrolowanym, co sprawia, że bardziej utożsamiamy się bohaterami.

 

Pomysł ma w sobie duży potencjał, jednakże autorka nie wykorzystała w pełni możliwości opisania świata przedstawionego oraz bohaterów.

 

Agnieszka Dworak

--------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: