Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27107284 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2019

Nibynoc - Jay Kristoff - Spotkanie DDK dla młodzieży - relacja

29-04-2019

Nibynoc - Jay Kristoff - Spotkanie DDK dla młodzieży

 

Jay Kristoff to wielokrotnie nagradzany australijski autor książek science-fiction i fantasy. Kirstoff napisała steampunkową serię fantasy - „Wojna Lotosowa”, której akcja toczy się w czasach feudalnej Japonii. Pierwszy tom cyklu „Tancerz burzy”, został wyróżniony w Aurealis Award w 2012 roku. Otrzymał również nagrodę za najlepszą powieść oraz najlepszy debiut powieściowy w 2013 roku. Ponadto, książka została doceniona przez stowarzyszenie Compton Crook w 2013 roku.

Na kwietniowym spotkaniu DKK dla młodzieży czytaliśmy kolejną z powieści Kristoffa przetłumaczonych na język polski - „Nibynoc”. Jest to pierwsza część serii o tym samym tytule. Została nominowana do nagrody Davida Gemmella, a także Aurealis Award za najlepszą powieść fantasy w 2016.

Kristoff także i tutaj, stworzył niezwykły świat, w którym nigdy nie zapada ciemność. Nie pozwalają na to trzy wschodzące po sobie słońca. Cykl dzienny wyznaczają nibynoce, kiedy wzmaga się wiatr i temperatura spada, ale jedno ze słońc cały czas jest na niebie. Arcynoc przychodzi co kilka lat. Główna bohaterka Mia Corvere, ma szesnaście lat i żyje tylko dla zemsty na zabójcach swojej rodziny. Jedynym jej pragnieniem jest pozostanie Ostrzem, bezlitosnym zabójcą z ramienia Czerwonego Kościoła, ale żeby to osiągnąć czeka ją daleka droga i niebezpieczne próby, którym będzie musiała sprostać. Dziewczyna ocalała z pogromu, jaki nastąpił po klęsce buntu jej ojca. Pomógł jej w tym tajemniczy cień – kot, który nie jest kotem. Od tej pory Mia nigdy nie jest sama i nie zna strachu, gdyż cień się nim żywi.

Powieść napisana jest dosadnymi językiem, nie brakuje przekleństw oraz czarnego humor i ironii. Historia Mii jest mroczna, krwawa i przepełniona przemocą. Mamy tu też mnóstwo przypisów, które pokonałyby niejednego wytrawnego czytelnika. Z drugiej strony są tajemnice, wyzwania, które cały czas stawiają nauczyciele przed akolitami oraz mroczna i niespotykana dotąd magia. Autor nakreśla nowe oblicze mroku w postaci pomroczy, które są bardzo tajemnicze i stanowią ogromny plus magii świata przedstawionego. Cienie żywiące się strachem nosiciela, Tkaczka - czarownica, która potrafi przywrócić zmarłych do życia, Krwawy Spacer, czczenie Pani od Błogosławionego Morderstwa, trzy słońca… to wszystko trzymało klimat. Oryginalność pewnych pomysłów zakłóca jednak nieznośna myśl, przywołująca niektóre filmowe i książkowe rozwiązania, takie jak walka z krakenami na pustyni (Diuna F. Herberta), czy szkoła dla zabójców miejscami przypominają Hogwart (Harry Potter J.K. Rowling), bądź Dom Czerni i Bieli („Gra o Tron” G.R.R. Martina).

Książka wydała się Klubowiczom dość trudna i zbyt wulgarna, ale ciekawa. Czasami nadmiar szkodzi i gdyby zabrać z powieści niekoniecznie dopasowane do każdej sytuacji, wulgaryzmy i wyuzdanie, byłaby o wiele lepsza. Ciekawie pokazana magia oraz niezwykły świat, jaki nakreślił autor w zupełności wystarcza, by wciągnąć czytelnika. Klubowiczom bardziej podobał się cykl „Tancerz burzy”.

Agnieszka Dwora

-----------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: