Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105375 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2019

„Kto przytuli Misia Tulisia?” Davida Mellinga w Książkowym Klubie Malucha – Bajkoteka - relacja

27-03-2019

„Kto przytuli Misia Tulisia?” Davida Mellinga
w Książkowym Klubie Malucha – Bajkoteka

 

O wartościach, jakie niesie bliskość i wzajemne przytulanie, rozmawialiśmy na kolejnym spotkaniu dla maluchów i rodziców w ramach Książkowego Klubu Malucha – Bajkoteka w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Ekspertem w dziedzinie przytulania był sympatyczny Miś Tuliś z książki angielskiego pisarza i ilustratora Davida Mellinga. „Kto przytuli Misia Tulisia?” (wyd. Amber) to pierwsza cześć przygód zabawnego brunatnego niedźwiadka i jego leśnych przyjaciół. Inspiracją dla autora były chwile spędzone z synkiem podczas czytania do snu. Przytulanie okazało się świetną zabawą, więc pisarz postanowił stworzyć misia, który poszukuje kogoś do przytulenia.
 

W wiosenny poranek Miś Tuliś, zaraz po przebudzeniu, postanawia znaleźć  kogoś do przytulania. Wydawać by się mogło, że nie będzie miał z tym problemu. Jednak ani kamień, ani drzewo nie potrafią sprawić, że przytulanie rozweseli głównego bohatera. Miś Tuliś jednak nie poddaje się i szuka wśród leśnych zwierząt prawdziwego „przytulacza”. Tylko jedna osoba przytula najmocniej i najserdeczniej. Kim jest? I czy będzie chciała przytulić Misia Tulisia?
 

Opowieść o misiu, poszukującym bliskości, wzrusza i rozwesela najmłodszych i starszych czytelników. Przesłanie historii jest proste i warto je zastosować na co dzień:


„Jeśli dobrze pomyśleć, to najlepiej przytulać się do kogoś, kogo się kocha” (s. 31).


Miś Tuliś okazał się dobrym nauczycielem w przytulaniu. Zwykły gest, przytulenie bliskiej osoby, wyzwala wiele radości i pozytywnej energii, zacieśnia więzi pomiędzy dzieckiem i rodzicem. Na końcu książki klubowicze znaleźli praktyczny poradnik, zawierający różne sposoby przytulania (np. przytulanie na dobranoc, na kanapkę, nieśmiałe, z przewrotką). Mis Tuliś zachęcił wszystkich do mocnego, częstego przytulania i zainspirował do wzajemnych, rodzinnych zabaw związanych z wiosną.


Po głośnym czytaniu zaprosiliśmy wszystkich do wspólnej zabawy. Maluchy odgadywały bajkowe zagadki ukryte na wiosennej łące, karmiły kolorowymi jagodami Misia Tulisia, który przebudził się po zimowej drzemce. Dzieci wraz z rodzicami poznały wiosenne kwiaty, takie jak: przebiśniegi, krokusy, przylaszczki, stokrotki, tulipany, żonkile. Maluchy ćwiczyły wymowę nazw, ozdabiając łąkę barwnymi kwiatami. Nie zabrakło również zadania sensorycznego, które polegało na segregowaniu kolorowych kulek hydrożelu. Wiosennym akcentem ćwiczącym zdolności manualne u najmłodszych było stworzenie ilustracji tęczy przy użyciu farb, gąbek i piór. 


Wiosenne przytulanie Misia Tulisia w Bajkotece przypomniało klubowiczom jak wiele wartości płynie z bliskości. Przytulanie się wywołuje poczucie bezpieczeństwa, kształtuje wzajemne zaufanie i sprzyja relacjom. Spotkanie z książkowym misiem było również okazją do uważnego obserwowania zmieniającej się przyrody i poznania różnorodności roślin w przestrzeni ogrodu i łąki.
 

dr Marcelina Janisz


----------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: