Archiwum wydarzeń 2018

Książkolatorium, czyli odkrywalnia wartości – warsztaty literackie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

09-11-2018

Książkolatorium, czyli odkrywalnia wartości
– warsztaty literackie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Wartościowa literatura jest często kodeksem, w którym odnaleźć można wiele drogowskazów, pomagających odkrywać to, co najważniejsze w życiu człowieka. Jedną z takich książek jest powieść Katarzyny Borys „Lawendowa czarownica” (wyd. Akapit Press), na podstawie której w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się literackie warsztaty. Debiutancka powieść Katarzyny Borys zdobyła w 2017 roku Nagrodę Czytelników w Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, która już od 1994 roku wyłania najważniejsze, mądre i wartościowe książki polskich autorów dla dzieci i młodzieży.

Aby przybliżyć młodym czytelnikom wszystkie nagrodzone i wyróżnione tytuły w Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego w bibliotece została zaprezentowana wystawa okładek książek. Przy każdym tytule znalazły się również krótkie hasła (w formie hasztagów), obrazujące główne tematy i problemy poruszane w utworach.

Wstępem do zajęć było obejrzenie filmu animowanego (stworzonego w programie Biteable), zachęcającego do poznania historii bohaterów powieści Katarzyny Borys. „Lawendowa czarownica” porusza wiele aktualnych problemów, pokazując, że każdy z nas może czarować, obdarowując innych dobrem. Młodzi czytelnicy poznali głównych bohaterów książki: Małgosię Ptyś, Jaśka Maja i jego rodzinę, ojca Gracjana oraz tytułową czarownicę. Czy rzeczywiście nowa sąsiadka jest czarownicą i jej magia potrafi spełniać marzenia? O czym marzy najbardziej Małgosia? Czarowanie i magia wywołały bardzo burzliwą dyskusję wśród uczestników. Rozmawialiśmy o tym, czym są czary, dlaczego wierzymy w ich moc i czy istnieją „dobraczary”, które odkryła Małgosia wraz z Lawendową Czarownicą. Aby wypróbować moc „dobraczarów” uczestnicy musieli odczytać QR kody, w których były zaszyfrowane zadania. Każdy zespół miał stworzyć słoik dobroci (lista pomysłów na codzienne pomaganie innym), parasol na smutki (sposoby na rozweselenie innych, wywołanie uśmiechu), wieszak miłych słów (lista słów, komplementów, które warto mówić bliskim) oraz kaktus na złości (pozbycie się złych emocji poprzez wypisanie tych rzeczy, sytuacji, które wzbudzają złość, denerwują). Wspólna burza mózgów okazała się dla wszystkich kopalnią inspiracji na codzienne bycie dobrym, dzieleniem się uśmiechem i dobrym, pozytywnym słowem. Na zakończenie zajęć uczestnicy stworzyli piramidę wartości z plastikowych kubków. Znalazły się tu takie wartości jak: przyjaźń, ojczyzna, miłość, rodzina, wiedza, przyroda, prawda, empatia, piękno, odwaga, bezpieczeństwo, szczęście, wiara, zdrowie, zaufanie, równość czy sprawiedliwość.

„Dobraczary”, które dzieci poznały dzięki Lawendowej Czarownicy, nie wymagają magicznych umiejętności czy zaklęć, tak naprawdę wystarczy trochę dobrych chęci, wartościowych drogowskazów aby odnaleźć własny przepis na życie.

Warsztaty zostały przeprowadzone w ramach konkursu „KANON dziś” na najlepszą akcję promującą czytelnictwo w ramach 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, którego organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu.

Marcelina Janisz

----------------------------------------------------------------------