Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105660 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2018

Spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem – relacja z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży

12-07-2018

Spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem
w
Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

 

O tajemnicach Puszczy Białowieskiej i świecie zwierząt opowiadał autor komiksów, naukowiec i pasjonat przyrody – Tomasz Samojlik, który spotkał się z najmłodszymi czytelnikami 4 czerwca br. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Pisarz pracuje w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży, w swoich badaniach zajmuje się wpływem człowieka na środowisko Puszczy Białowiejskiej. Podczas spotkania, autor opowiadał, jak niezwykłym miejscem jest puszcza, będąca „planetą w małej pigułce”. Jest ona przykładem mikroświata, który pomimo ingerencji człowieka, przetrwał w oryginalnej pradawnej formie.

 

Autor zdradził, że pisanie książek dla dzieci, tworzenie komiksów edukacyjnych o tematyce przyrodniczej czy ekologicznej to przystępna forma opowiadania o niezwykłym i fascynującym świecie natury. Pierwszym bohaterem, który pojawił się w książce i stał się bohaterem serialu animowanego, był żubr o zabawnym imieniu Pompik. Dzieci pokochały spokojnego, ale bardzo ciekawskiego żubrzyka oraz jego rodzinę. Autor stworzył serię książek, w których żubr Pompik nie tylko wędruje i poznaje puszczę, ale i odwiedza inne Parki Narodowe w Polsce.

 

Najnowszą książką Tomasza Samojlika jest opowieść o małym wilku „Ambaras” z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej. Autor piszę o zwyczajach i naturze wilczej watahy, pokazuje jak żyją te dzikie zwierzęta. Głównym bohaterem jest wilczątko pozbawione węchu, któr odkrywa w sobie zdolność rozumienia ludzkiego języka.

 

Pisarz, jako pasjonat komiksów, uwielbia rysować i tworzyć postacie, którymi są zwierzęta. Wraz z Adamem Wajrakiem wykonał komiks w klimacie westernowskim „Umarły las”, którego bohaterami są sowy, dzięcioły i inne zwierzęta zamieszkujące puszczę. Z kolei w serii komiksowej - „Ryjówka przeznaczenia”, „Norka zagłady”, „Powrót rzęsorka” oraz „Zguba zębiełków” - niezwykłe perypetie przeżywają małe ryjówki, które muszą stawić czoła „mrocznemu nieprzyjacielowi”. Autor opowiadał również o książkach obrazkowych: „O rety! Przyroda” czy „Misja Kosmos”. Młodym czytelnikom spodobała się niestandardowa i oryginalna formatowo książka „Pikotek chce być odkryty”, która rozłożona zajmuje ponad 6 metrów. Tytułowy Pikotek to nieistniejący zwierzak, który pragnie spotkać kogoś, kto go nazwie, powie kim jest i skąd pochodzi. Mali czytelnicy wraz z bohaterem wędrują po lesie i spotykają różne zwierzęta. Książka składa się wyłącznie z ilustracji i piktogramów, i to od czytelnika zależy jak będzie wyglądała historia o Pikotku.

 

Podczas spotkania, dzieci dowiedziały się, że trzeba dbać o naszą planetę i być wrażliwym na jej ochronę. Mali czytelnicy chętnie zadawali autorowi pytania związane z jego twórczością literacką. Na zakończenie, pisarz rozdawał autografy i wpisywał dedykacje.

 

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Instytutu Książki – Dyskusyjne Kluby Książki.

 

 

Marcelina Janisz

 

--------------------------------------- 

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: