Archiwum wydarzeń 2017

Pasowanie na Czytelnika w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - relacja

16-06-2017

Pasowanie na Czytelnika w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Pasowanie na Czytelnika należy do najważniejszych świąt w kalendarzu imprez Biblioteki. Wtedy właśnie uczniowie uroczyście wchodzą w poczet Czytelników Oddziału dla Dzieci i Młodzieży.

W trakcie całego roku szkolnego mali Czytelnicy uczestniczą w cyklu spotkań zatytułowanym „Razem z Książką”. Na spotkaniach zdobywają wiedzę, jak korzystać z biblioteki, czym jest karta biblioteczna, jakie są działy tematyczne w naszym Oddziale, poznają pokrótce księgozbiór. Pierwszoklasiści i przedszkolaki dowiadują się, jak obchodzić się z książką, co książka lubi, a czego nie – a przede wszystkim tego, że książki lubią być czytane, ale także chcą być czyste i zadbane, by służyć jak największej liczbie dzieci. Zanim nastąpi uroczyste pasowanie, uczniowie wysłuchują przezabawnych opowieści, a następnie muszą rozwiązać cały szereg rozmaitych zagadek dotyczących najbardziej znanych
i lubianych baśni i wierszy - z czym zwykle radzą sobie świetnie. Najwięcej frajdy mają podczas czytania wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima i jego spontanicznej inscenizacji. Kogo trzyma Dziadek, kogo Mruczek, a kogo Kawka? Kiedy uczniowie wcielają się w poszczególne postaci, odpowiedzi na takie pytania są niezwykle łatwe, a niektórzy potrafią nauczyć się całego wiersza na pamięć. Uroczyste ślubowanie to moment, który dzieci traktują bardzo poważnie i z zaangażowaniem podchodzą do powtarzania przysięgi obowiązków wobec książki. Otrzymują także pamiątkowe dyplomy oraz książeczki.

W tym roku szkolnym 2016/2017 pasowanych na czytelnika zostało 130 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Rzeszowie, Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie oraz z Punktu Przedszkolnego nr 2 w Rzeszowie.

Od nowego roku szkolnego znów rozpoczniemy cykl spotkań z najmłodszymi, by włączyć ich w poczet Czytelników i zaszczepić w nich miłość do książek i czytania.

Magdalena Dul-Kuźniar

Słodki poczęstunek w postaci cukierków i lizaków dla małych Czytelników
podarowała firma Argo Słodycze z Łańcuta.
Serdecznie dziękujemy!

----------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.