Archiwum wydarzeń 2017

Jak wygląda pisarz? Spotkanie z Zuzanną Orlińską w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - relacja

24-05-2017

Jak wygląda pisarz? Spotkanie z Zuzanną Orlińską
w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Cóż to było za spotkanie! W dniu 24 maja w naszej bibliotece gościła Zuzanna Orlińska, pisarka książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka, graficzka, absolwentką wydziału grafiki warszawskiej ASP.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rzeszowie oraz Zespołu Szkół Muzycznych w Rzeszowie mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda pisarz: Pani Orlińska przedstawiła wnikliwy (i niezwykle żartobliwy) portret, kreśląc go na żywo, na oczach małych gości. Pisarz składa się z uważnie obserwujących rzeczywistość oczu, nastawionych na dokładne słuchanie, wielkich uszu, ust, którymi może smakować rozmaite potrawy, by później móc je opisywać w swoich powieściach oraz oczywiście głowy pełnej pomysłów i nieograniczonej wyobraźni. Portret, który wyszedł spod ręki pisarki i ilustratorki nie przedstawia być może postaci rzeczywistej, ale jego kreślenie dostarczyło dzieciom wiele frajdy i dobrej zabawy. W dalszej części spotkania Zuzanna Orlińska opowiedziała o swoich książkach, a także o tym, skąd czerpie inspirację na ich pisanie, jak wygląda sam proces pisania książek. Poznaliśmy również wiele ciekawostek historycznych, ponieważ właśnie ukazuje się kontynuacja serii historycznej, którą zapoczątkowała książka „Detektywi z Klasztornego Wzgórza”. Jej akcja dzieje się w czasach międzywojennych, w małym miasteczku Czerwińsk. Kolejna część z serii to podróż w czasy Średniowiecza i opis dworu dwójki wybitnych władców: Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły. Sądząc po dotychczasowym sukcesie książek Zuzanny Orlińskiej, ta także będzie niesamowitą gratką dla starszych i młodszych czytelników.

Autorka z niezwykłym zaangażowaniem opowiedziała uczniom o swojej pracy, inspiracjach do książek, z wielkim oddaniem odpowiadała na liczne pytania od publiczności. O tym, jak bardzo spotkanie spodobało się dzieciom, świadczy liczna kolejka, która stanęła po autografy.

Magdalena Dul-Kuźniar

-------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.