Archiwum wydarzeń 2017

„E-pasjonaci. Inspiruj się i dziel swoimi pasjami” – "Tydzień z Internetem" w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - relacja

11-04-2017

„E-pasjonaci. Inspiruj się i dziel swoimi pasjami” –

"Tydzień z Internetem" w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

W ramach corocznej akcji „Tydzień z Internetem” odbyły się zajęcia dla uczniów klasy 5. Szkoły Podstawowej Nr 3 w Rzeszowie. Program ten w swoich założeniach ma pokazanie uczniom, jakie są możliwości Internetu, by korzystać z niego mądrze i świadomie. W tym roku spotkanie odbyło się pod hasłem: „E-pasjonaci. Inspiruj się i dziel swoimi pasjami”. W praktyce oznaczało to zaznajomienie uczniów z pojęciami takimi jak bloger, blog, rodzaje blogów. Prowadząca, przybliżając te terminy, uświadomiła uczniom, że każdy z nich może znaleźć w blogosferze coś dla siebie: blogi o grach komputerowych, zwierzętach, modzie, podróżach, zabawkach, filmach, muzyce i wiele, wiele innych.

Zaproszony na zajęcia gość, Marcelina Janisz, opowiedziała uczniom o dwóch swoich największych pasjach: czytaniu książek i pisaniu o wrażeniach po lekturze. Blog, który prowadzi, jest zapisem spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki i prowadząca zachęciła wszystkich do zapoznania się z jego treścią, zapewniając, że na pewno każdy znajdzie na nim książkę, która go zainteresuje. Spotkanie przebiegało także nie tylko wokół czytania, ale także celebracji tego przyjemnego zajęcia – piciu ulubionej herbaty, używaniu wyjątkowej zakładki, przyjemności, jaką daje śledzenie losów bohaterów pasjonującej lektury. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji, dzięki której okazało się, że opinia o młodzieży, która nie czyta wcale, jest bardzo przesadzona. Podczas konfrontowania lektury z filmem wielu uczniów to właśnie książkę wybrało jako nadrzędną, bo przecież świat w niej ukazany jest dużo bogatszy. Prowadząca zwróciła uwagę na książki, które uważa za wyjątkowe w swojej czytelniczej karierze, a uczniowie mieli okazję podzielić się tytułami, które uważają za najlepsze. Następnie na uczestników zajęć czekała niespodzianka, jaką był miły przerywnik w postaci zabawy.

Uczniowie, podzieleni na trzy grupy, losowali dwie koperty. W jednej znajdował się pojazd, a w drugiej tworzywo, z którego miał być wykonany. Goście biblioteki budowali rakietę kosmiczną z masy plastycznej, samochód z klocków mubabao oraz okręt z klocków lego. Powierzone zadanie nie było wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać, wymagało bowiem sporo zdolności manualnych i wielkiej kreatywności. Bez wątpienia jednak uczniowie poradzili sobie świetnie, a efekt ich prac można podziwiać na załączonych poniżej zdjęciach.

Dla uczestników dzisiejszego spotkania, którzy na co dzień bardzo swobodnie poruszają się w Internecie, treści omawiane na dzisiejszych zajęciach były nowością. Dowodzi to, że kampanie takie jak „Tydzień z Internetem” mają wielki sens, ponieważ ukazują nowe możliwości informacyjne i rozrywkowe.

Magdalena Dul-Kuźniar

------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.