Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27107569 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

"Czarne jeziora" - Dorota Suwalska. Spotkanie DKK w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - relacja

28-03-2017

"Czarne jeziora" - Dorota Suwalska.
Spotkanie DKK w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży



Na trzecim w tym roku spotkaniu DKK dla młodzieży rozmawialiśmy o książce „Czarne jezioraDoroty Suwalskiej.


Dorota Suwalska to nie tylko pisarka, ale i animatorka kultury, ilustratorka, dziennikarka, autorka scenariuszy. W roku 2013 i 2014 była nominowana do nagrody Astrid Lindgren Memorial Award. Współpracowała z TVP, realizując krótkie filmy plastyczne i felietony autorskie dla dzieci. W swoim dorobku ma trzy tomiki poetyckie oraz powieści dla dzieci i młodzieży: "Znowu kręcisz, Zuźka!", "Zuźka w necie i w realu", "Bruno i siostry”, za którą otrzymała wyróżnienie literackie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku, "Marionetki Baby-Jagi", "Ratunku, marzenia!", "Piegowate niebo", "Pan Fortepianek".


„Czarne jeziora” to historia o chorobie, o życiu z HIV.  Bohaterką powieści jest szesnastoletnia Magda, która kocha literaturę. Jej ulubionym pisarzem jest niejaki Marcin Dreger i Kafka. Dziewczyna prowadzi dziennik, w którym opowiada nam swoją historię. Magda jest bardzo dojrzała jak na swój wiek, potrafi rzeczowo i z rozwagą podejść do każdej sytuacji, mimo to ciągle kłóci się ze swoją mamą. Poznajemy Magdę w momencie, gdy wraz z rodziną przeprowadza się do Warszawy, czeka na rozpoczęcie nowego roku szkolnego i ma mnóstwo obaw jak zostanie przyjęta przez nowe środowisko i rówieśników.


„Czarne jeziora” to powieść o bardzo trudnym czasie wchodzenia w dorosłość i akceptacji siebie oraz swojej choroby. Jest jedną z niewielu powieści poruszających temat nosicielstwa HIV. Okazuje się, że Mada i jej mama są nosicielkami wirusa. Jest to problem, z którym niejednokrotnie nie radzą sobie dorośli. Magda o swojej chorobie dowiedziała się dopiero, gdy miała 15 lat i ma to za złe swojej mamie. Nie zna swojego ojca i nie wie jak mama zaraziła się wirusem. Matka chciała chronić dziecko jak najdłużej, co z jednej strony jest zrozumiałe. Jednak przez to właśnie Magda, nie potrafi zaufać mamie, ma do niej żal. Dziewczyna czuje się wyobcowana, niekochana i szuka odpowiedzi. Wirus HIV to choroba, z którą można normalnie żyć, Magda przecież jest zwyczajną nastolatką, która szuka dla siebie miejsca w świecie. Jako, że jest to dziennik poznajemy całą historię z jej punktu widzenia i czujemy jej samotność oraz dezorientację w tej nowej sytuacji, która mogła przydarzyć się każdej nastolatce. Jednak Magda nie może się zapomnieć, musi brać pod uwagę bezpieczeństwo swoje i ludzi, którzy się do niej zbliżą. Sama jeszcze tak do końca nie oswoiła się z chorobą, w związku z tym przeżywa huśtawkę emocji, a czytelnik razem z nią. Patrzymy na bohaterkę i widzimy zwykłą nastolatkę. A gro problemów, które porusza autorka jest nam bardzo znane. Mamy tu pierwszą miłość, konflikty z rodzicami i rówieśnikami, przyjaźń, poczucie niezrozumienia, zagubienie, samotność, bunt i lęk przed uczuciem. Problem HIV zdaje się schodzić na drugi plan, a jednocześnie jest cały czas obecny. Tak niecodzienne podejście do tematu pokazuje nam, że z chorobą taką jak HIV da się żyć i że nosiciele wirusa są normalnymi ludźmi, którzy zmagają się z codziennością jak każdy
z nas.

 

Wirus HIV może już nie jest tematem tabu, ale nadal wzbudza w nas ogromny strach. A przecież każdy z nas może mieć w otoczeniu kogoś zakażonego, choć ten ktoś o zakażeniu nie zawsze wie. Kierujemy się stereotypami, większość z nas myśli: „mnie to nie dotyczy, jest to problem półświatka”. Wciąż pokutują błędne wyobrażenia na temat tej choroby.  A może warto czasem pokonać strach i pomyśleć o własnym zdrowiu i chociażby zbadać się…..

Pamiętajmy, że nasze wybory decydują o naszym życiu!

 

Agnieszka Dworak

 

--------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: