Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104302 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

"Wściekły" Katarzyny Kebernik w Dyskusyjnym Klubie Książki w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - relacja

22-03-2017

"Wściekły" Katarzyny Kebernik
w Dyskusyjnym Klubie Książki w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

 

„W momencie, kiedy człowiek używa wyobraźni i własnej myśli, aby stworzyć swój jedyny, niepowtarzalny, mniej lub bardziej udany wiersz, obraz, piosenkę, to gdzieś tam daleko, poza obszarem jego wszechświata i bez jego wiedzy materializuje się nowy świat. To myśl jest niematerialną sprawczą siłą, odpowiedzialną za powstawanie światów!”

 

Katarzyna Kebernik jest studentką filologii polskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pochodzi z okolic Jarocina. „Wściekły” to debiut literacki młodej autorki, która powieść tę napisała, będąc jeszcze w liceum. Jako nastolatka wygrała wiele konkursów literackich, jej wiersze i opowiadania drukowano, m.in. w Cogito i Stanie krytycznym. Interesuje się historią, kinem, astronomią i piłką nożną, rysuje i gra w szachy.


„Wściekły” to książka pełna dziwnych postaci rodem z sennych koszmarów. Rzeczywistość miesza się tu z fikcją. Wkraczamy w świat siedemnastoletniego Konstantego, który nie miał łatwego dzieciństwa. Gdy był małym chłopcem jego matka popełniła samobójstwo, skazując go na tułaczkę po sierocińcach. Dopiero niedawno prawdziwy ojciec chłopaka zabrał go do swojego domu. Konstanty nie został ciepło przyjęty przez swoją macochę i przyrodniego brata Kamila. Na co dzień chłopak trenuje zapasy i właśnie przygotowuje się do Mistrzostw Polski. Jest również kibicem i niejednokrotnie brał udział w ustawkach, dlatego też ma problemy z prawem. Kosa ma jeszcze pewne zdolności, które wyróżniają go wśród rówieśników, a mianowicie bardzo dobry słuch muzyczny oraz zmieniający się kolor tęczówek. Okazuje się, że chłopakowi śnią się wyjątkowo dziwne i fantastyczne sny, a ich bohaterowie zaczynają przenikać do świata rzeczywistego. Konstanty czasem już nie może odróżnić rzeczywistości od snu. Ale czy to naprawdę są sny?

 

„Odmieniec, który wstydzi się swojej inności staje się pośmiewiskiem. Ludzie wyczuwają takich z kilometra i niemiłosiernie się nad nimi pastwią. Ale odmieniec, który jest dumny ze swej inności – takiego ludzie się boją. Nie potrafią go rozgryźć,  więc schodzą mu z drogi”….

 

Na spotkaniu DKK dla młodzieży mówiliśmy o zaskakującym połączeniu dwóch twarzy Kostka: kibola i muzyka. Kosa jest odmieńcem, przynajmniej tak się czuje i za taką osobę chce uchodzić, aby skryć się bezpiecznie pod fasadą „niebezpiecznego typa”, takiego, od którego wszyscy uciekają.  Chłopak jest samotnikiem, indywidualistą, czuje się odrzucony i wściekły. Stroni od uczuć, jednak potrafi kochać i być przyjacielem oraz tworzyć muzykę. Wydaje się być całkowicie oderwany od rzeczywistości. Kostek widzi muzykę wszędzie nawet w przyrodzie. Zwróciliśmy uwagę na jego niezwykły opis zmieniający się pór roku:

 

„Zima jest dostojna, królewska, mówi symbolami, nie wprost, używa powolnych nut. […] Wiosna to kolorowa radość impresjonisty, z masą ulotnych pachnących odgłosów, delikatnym śpiewem kwiatów kołysanych przez wiatr, szepczącą trawą.[…] Potem przychodzi lato. Ono z kolei wyszło spod ręki ekspresjonisty, młodego eksperymentatora, który gardzi subtelnościami i stara się zaszokować słuchacza.[...] Latem wszystko krzyczy i szaleje, jakby przeczuwało, że zaraz rozpocznie się nokturn jesieni… Bo jesień to melancholijne dzieło dekadenta. Muzyka jesieni jest piękna, ale mało kto ją rozumie”.

 

„Wściekły” to dosyć niezwykła powieść, która jednak przypomniała nam kilka innych znanych dzieł literackich („Mistrz i Małgorzata”, „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”, „Boska Komedia”).   Stanowi swego rodzaju poplątanie światów i gatunków literackich. Nawet język, którym posługują się bohaterowie jest niekiedy pełen wulgaryzmów, niekiedy niezwykle barwny i wyrafinowany. Nie zabrakło tu także ciekawych wątków, jak np.: legenda o Czterech Przeklętych, która jednak przypominała nam „Legendę o trzech braciach” z Harrego Pottera. Mimo wszystko książka wciąga i intryguje, a zaskakujące zakończenie pozostawia czytelnika w pewnej zadumie.

 

Agnieszka Dworak

-----------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.


GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: