Archiwum wydarzeń 2016

TYDZIEŃ Z INTERNETEM 2016 – „Bezpieczny e-konsument” w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

17-03-2016

TYDZIEŃ Z INTERNETEM 2016 –
„Bezpieczny e-konsument” –
Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Ogólnoeuropejska kampania „Tydzień z Internetem” odbywa się w Polsce już po raz szósty, również Oddział dla Dzieci i Młodzieży przyłączył się do akcji promującej bezpieczne i świadome korzystanie z narzędzi internetowych.

W zajęciach wzięli udział uczniowie kl. 5 z Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie. Młodzież chętnie opowiadała za co lubi Internet i jak wyglądają ich wirtualne zakupy, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Ich głównymi zaletami są oczywiście: możliwość porównania cen, szybkość, dostępność przez całą dobę oraz kupowanie bez wychodzenia z domu. Internet daje nam wiele możliwości i korzyści, ale niesie ze sobą również niebezpieczeństwa związane z wykradaniem danych, zawirusowanym oprogramowaniem czy fałszywymi e-sklepami. O tych wszystkich zagrożeniach uczestnicy dowiedzieli się podczas rozwiązywania quizu. Każde z pytań, uzupełnione o dodatkowe informacje i przystępne, humorystyczne filmiki, uwrażliwiało na: korzystanie z bankowości elektronicznej, tworzenie silnych haseł, prawa e-konsumenta. Młodzież, rywalizując ze sobą w drużynach, dzieliła się również własnymi doświadczeniami związanymi z internetowymi zakupami czy z korzystaniem z użytkowych komputerów w miejscach publicznych. Pytania okazały się niezbyt trudne, a uczestnicy chętnie dyskutowali o zagrożeniach jakie niosą różne narzędzia internetowe, które mają ułatwiać życie, a niestety często wykorzystują naszą nieostrożność i łatwowierność.

Tegoroczna akcja dotycząca bezpieczeństwa w Internecie i e-zakupów była okazją do poszerzenia świadomości konsumenckiej. Głównym organizatorem kampanii jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Każdy może sprawdzić swoją wiedzę konsumencką, biorąc udział w quizie on-line: „Czy jesteś świadomym e-konsumentem?” (http://tydzienzinternetem.pl/quiz/).

Patronem honorowym „Tygodnia z Internetem 2016” jest Ministerstwo Cyfryzacji.

Marcelina Janisz