Archiwum wydarzeń 2016

01-03-2016

FERIE –

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Zimowe ferie sprzyjają nadrabianiu zaległości w czytaniu, jak również rozwijaniu zainteresowań i pasji. Biblioteka oferuje młodym czytelnikom książki, prasę, audiobooki, filmy, możliwość korzystania z Internetu oraz gier planszowych. Ponadto, w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie w programie znalazły się przeróżne propozycje zajęć inspirowanych książką, rozbudzających ciekawość światem, a także rozwijających wyobraźnię oraz kreatywność plastyczną. Dzieci spędzające ferie w mieście mogły uczestniczyć w konkursach, zabawach, turniejach drużynowych oraz zajęciach plastycznych, jak również nawiązać nowe przyjaźnie ze swoimi rówieśnikami.

Zimowe tematy jak najbardziej odpowiadają porze roku, dlatego rozpoczęliśmy od wyprawy na biegun południowy śladami Roalda Amundsena, inspirując się książeczką Rafała Witka. Oprócz wielu wiadomości o Antarktydzie i pierwszej ekspedycji, uczestnicy spotkania mogli wykonać pingwina z kółeczek origami. Podczas kolejnych zajęć dzieci w drużynach rywalizowały w grze słownej – scrabble. Malowanie techniką gąbkowania okazało się miłym doświadczeniem, a przy wspólnym wysiłku udało się stworzyć piękny zimowy pejzaż, który ozdobił naszą Minigalerię Sztuki Dziecka i dla Dziecka. Wszyscy znawcy bajek i filmów Disney’a mogli sprawdzić swoją wiedzę podczas drużynowego turnieju, a następnie ozdobić ilustracje solą, którą sami barwili. Inspiracją dla kolejnych warsztatów i stworzenia skarpetkowych stworków stała się powieść Pavela Śruta „Niedoparki”. Podczas warsztatów na temat plastiku, jego pochodzenia i użytkowania („Pod Ziemią, Pod Wodą” – A. i D. Mizielińskich), dzieci bawiły się masą plastyczną, piankowymi tangramami, grą „Nawlekaj nie czekaj”, pochodzącymi z projektu EkoPaka – zamykamy obieg surowców. W ramach recyklingu dzieci wykonały doniczki z plastikowych butelek.

Koniec lutego to również koniec „Rankingu Czytelnika Zimy”, ale i przyjemna część, jaką jest wręczenie nagród zwycięzcom: Ewie Jaworskiej, Ani Prajsnar oraz Emilii Wąsacz.

W lutym odbyły się dwa spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki „Książkołaki”, podczas których dzieci rozmawiały o książkach „Arka czasu” Marcina Szczygielskiego oraz „Autograf za milion dolarów” Rafała Witka. Ponadto, klubowicze wykonali piękne kartki urodzinowe z życzeniami dla Julki z Elbląga, której marzeniem jest dostać jak najwięcej kartek z okazji ósmych urodzin.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży poświęcone było książce Amandy Maciel „Tease”, a w ramach warsztatów plastycznych Klubowicze wykonali podkładki pod kubki techniką decoupage.

Ferie w bibliotece cieszyły się u nas dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych czytelników, którzy chętnie wypożyczali polecane im książki, korzystali z prasy i gier planszowych, a wykonane własnoręcznie podczas zajęć prace, z dumą zabierali do domu.

Barbara Jabłońska

----------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.