Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27098234 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2016

Kazimierz Szymeczko „Tetrus” – spotkanie DKK w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

17-11-2016

Kazimierz Szymeczko „Tetrus” –

spotkanie DKK – Oddział dla Dzieci i Młodzieży

 

 

Kazimierz Szymeczko jest absolwentem filologii polskiej, laureatem międzynarodowego konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”. Mieszka i pracuje w Rudzie Śląskiej. Pisze opowiadania dla młodszych dzieci, które publikował, m.in. w „Świerszczyku” oraz powieści dla młodzieży. Chętnie odwiedza giełdy staroci, zbiera kubki i lampy naftowe, a w wolnym czasie grywa w RPG, szachy i koszykówkę. Jego powieść „Czworo i kości” otrzymała nominację do nagrody Książka Roku 2011, a powieść Tetrus do nagrody Książka Roku 2015. W 2013 r. został uhonorowany tytułem Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Pracował jako nauczyciel, bibliotekarz oraz opiekun, asystent osób niepełnosprawnych w ośrodku Caritas. To właśnie ta praca zaowocowała pomysłem na książkę „Tetrus”.

 

„Tetrus” skierowany jest do nastoletniego czytelnika i podejmuje trudny temat, jakim jest niepełnosprawność, a w szczególności tetraplegia – paraliż czterokończynowy powstały na skutek urazu rdzenia kręgowego na odcinku szyjnym. Jest to opowieść o nastoletnim Michale, który po wypadku samochodowym zostaje sparaliżowany – jedną rękę ma w miarę sprawną. Niestety nie ma żadnych szans na wyleczenie, ponieważ ma uszkodzony rdzeń kręgowy. Jego ojciec również poważnie ucierpiał w wypadku, matka trafiła do zakładu psychiatrycznego. Chłopak początkowo nie może pogodzić się z tym, co go spotkało, nie chce żyć. Kasuje numery dotychczasowych przyjaciół, rozmawia jedynie z wujkiem, który jest dla niego wsparciem. Wszystko zmienia się, gdy Michał trafia do ośrodka Caritasu, gdzie mieszkają osoby o różnym stopniu i różnych formach niepełnosprawności. Michał przekonuje się, że niepełnosprawność nie oznacza wykluczenia z życia w społeczeństwie, a jedynie przeszkodą, zmuszającą do wzmożonego wysiłku. Nielat – takie przezwisko trzymał Michał – znajduje nowych przyjaciół, którzy motywują go do pracy nad sobą. Dzielnie walczy o samodzielność oraz szacunek niepełnosprawnych kolegów, którzy nie tolerują użalania się nad sobą i lenistwa.

 

Autor przedstawia młodemu czytelnikowi niezwykle przejmującą i prawdziwą historię, nie omijając najdrobniejszych szczegółów wynikających z niepełnosprawności. Tu już nie ma miejsca na koloryzację, ponieważ sprawy natury fizjologicznej są jednymi z najistotniejszych dla osób z tetraplegią. Nie znajdziemy tutaj również moralizatorskiego tonu, ale samo życie pełne wzlotów i upadków. Barwni bohaterowie, którym daleko jest do doskonałości i to bynajmniej nie dlatego, że są niepełnosprawni, rozbawia nas do łez. Poznajemy prawdziwych ludzi, którzy walcząc z ograniczeniami własnego ciała, mają więcej energii i chęci do życia niż niejeden zdrowy człowiek.

 

W końcu drużyna rugby złożona z terusów i osiągająca sportowe sukcesy nie może być pomyłką. Kazimierz Szymeczko otwiera nam oczy bardzo szeroko, pozwala zrozumieć problemy drugiego człowieka i zawstydza tych, którzy mają zdrowie i nie potrafią tego docenić. Osoby takie jak Michał żyją wśród nas, wiele razy mijaliśmy się z nimi na ulicy i nawet nie pomyśleliśmy jak to jest być niepełnosprawnym. Mnogość problemów, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne sprawiają, że nasze własne sprawy tracą na znaczeniu. A może warto otworzyć się na drugiego człowieka i pomóc, albo chociaż na początek zaakceptować jego inność, która wcale nie czyni nikogo gorszym, a może nawet wręcz przeciwnie.

 

Agnieszka Dworak

 

 -----------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: