Archiwum wydarzeń 2016

ODKRYWAMY PLASTIKOWE TAJEMNICE, CZYLI DRUGA „EKOPAKA” w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

22-02-2016

Odkrywamy plastikowe tajemnice, czyli druga „EkoPaka” –

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Druga EkoPaka, która dotarła do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, dotyczy tworzyw sztucznych. W ramach zajęć odbyły się trzy spotkania: 15 i 22 stycznia oraz 12 lutego 2016 r., w których uczestniczyło 46 dzieci, w wieku 8-10 lat. Pomimo, że plastik otacza nas ze wszystkich stron i wiele przedmiotów jest wykonanych z tworzyw sztucznych, okazało się, że proces jego powstawania nie jest powszechnienie znany. W ramach zajęć dzieci odkrywały tajemnice dotyczące plastiku. Na początku uczestnicy stworzyli katalog plastikowych rzeczy, testując ich wytrzymałość, sprawdzając kolor, wielkość, przydatność i zastosowanie w życiu codziennym. W laboratorium plastikowych przedmiotów dzieci poznały cechy tworzyw sztucznych. Przed odkrywcami pojawiło się jednak kolejne pytanie: jak te rzeczy są produkowane i jak powstaje plastik? Aby zrozumieć produkcję plastiku najpierw zapoznaliśmy się z ilustracją z książki Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Pod wodą. Pod ziemią”, przedstawiającą wydobycie ropy naftowej. Kolorowa ilustracja o różnorodnych platformach wydobywczych oraz ciekawostki zainspirowały nas do rozmowy o podwodnych maszynach oraz złożach surowców znajdujących się głęboko pod wodą. Aby jednak powstał plastik, ropa naftowa musi przebyć długą drogę. Do zobrazowania tego procesu posłużyliśmy się masą plastyczną. Dzieci w grupach stawały się kolejno: wydobywcami ropy naftowej, rafineriami, fabrykami oraz użytkownikami. Każdy z zespołów odpowiadał za inne czynności – kiedy ropa została wydobyta, rafinerie musiały ją ukształtować, następnie dzieci lepiły różne plastikowe przedmioty – od butelek, misek, po zabawki i ubrania. Natomiast ostatnia grupa miała za zadanie wykorzystać dane rzeczy, które później trafiały do kosza. Ostatni etap zabawy uświadomił najmłodszym, że kosz nie jest ostateczną fazą, a dzięki recyklingowi plastik można wykorzystać ponownie. Kończąca się masa plastyczna, czyli ropa naftowa, wskazała na ograniczone zasoby tego surowca. Dzieci same stwierdziły, że z jej zasobów trzeba korzystać rozważnie, a materiały z tworzyw sztucznych należy segregować i przetwarzać. Uczestnicy przypomnieli również o prawidłowej segregacji śmieci, w której pomagają nam kolorowe pojemniki (żółty to najczęściej kolor przeznaczony dla plastikowych odpadów).

W kolejnej części zajęć wykorzystaliśmy zabawki oraz gry wykonane z materiałów sztucznych. Najwięcej entuzjazmu wzbudziły klocki Lego oraz gra „Nawlekaj nie czekaj”. Dużym wyzwaniem było ułożenie zwierząt z figur geometrycznych, czyli tzw. tangram. Do tej gry posłużyły kolorowe pianki, dołączone do EkoPaki. Każdy, mając siedem elementów, losował wybrany wzór i w jak najkrótszym czasie musiał ułożyć dany schemat. Trzeba było wykazać się wyobraźnią, każdy mógł wypróbować różne kombinacje, próbując ułożyć schematy ptaka, kota czy innych zwierząt. Kolejna zabawa polegała na rywalizacji drużynowej. Pod kolorowymi kręglami ukryte były różne zadania, do których należało wykorzystać klocki Lego, plastikowe kulki czy balony. Najwięcej emocji wzbudziła gra pamięciowa „Nawlekaj nie czekaj” – dzieci musiały zapamiętać kolejność kolorów, by później móc je tak samo ułożyć. Wygrywała ta drużyna, której udało się zapamiętać najwięcej poprawnych kompozycji. Materiały z EkoPaki wykorzystaliśmy do różnych zabaw – od warsztatów plastycznych po zabawy ruchowe i logiczne. Plastikowe zabawki uświadomiły dzieciom, że tworzywa sztuczne mają różne kształty, kolory, faktury, są niezwykle trwałe i można je wykorzystać do różnych gier. Uczestnicy warsztatów otrzymali również ulotki dotyczące tworzyw sztucznych, które w formie graficznej ułatwiają zapamiętanie wiadomości zdobytych podczas zajęć.

Druga EkoPaka to nie tylko kopalnia pomysłów, zabaw, inspiracji, ale i wiedza o byciu świadomym, proekologicznym konsumentem i użytkownikiem surowców. Pokazanie dzieciom jak powstaje plastik i skąd biorą się wszystkie plastikowe przedmioty to również uwrażliwianie najmłodszych, że każda rzecz ma swoją długą historię powstania, wymaga energii i pracy wielu ludzi.

Serię warsztatów ekologicznych przeprowadzono w ramach uczestnictwa Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w ogólnopolskim projekcie edukacji ekologicznej zatytułowanym: „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”, zorganizowanym przez firmę INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Marcelina Janisz

-------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.