Archiwum wydarzeń 2016

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży - relacja

26-10-2016

„Bogowie i wojownicy. Osobni” - Michelle Paver

Na wrześniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży rozmawialiśmy o książce Michelle Paver „Bogowie i wojownicy”. Autorka powieści  Michelle Paver  mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii, zadebiutowała na rynku cyklem „Kroniki Pradawnego Mroku”, które odniosły ogromny sukces. Studiowała na wydziale biochemii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Zaczęła jednak pracować jako prawnik. Po śmierci ojca wzięła roczny urlop, podczas którego napisała swą pierwszą powieść  „Wilczy brat”, a po niej pojawiły się kolejne książki.

Osobni to pierwsza część cyklu Bogowie i wojownicy. Jest to opowieść o odwadze, przyjaźni i dorastaniu, utrzymana w mitologicznym klimacie. Powieść przenosi nas do epoki brązu, kiedy zaczyna formować się grecka kultura. Autorka zabiera nas w podróż do starożytnego świata, gdzie ogromną rolę w świecie ludzi spełniali bogowie, którzy przemawiali językiem zjawisk przyrody. Wraz
z głównymi bohaterami Hylasem i Pirrą mierzymy się z przeznaczeniem i przeżywamy wspaniałą przygodę. Hylas szuka zaginionej siostry i ucieka przed wrogim plemieniem Kruków, natomiast  Pirra ucieka od matki - despotycznej keftejskiej kapłanki. Losy obojga nastolatków łączą się bezpowrotnie, rodzi się przyjaźń, która komplikuje życie bohaterów oraz prowadzi ich przez wiele niebezpiecznych przygód.

„Bogowie i wojownicy” to książka, w której realność miesza się w niezwykły sposób z religijnością, nadaje to powieści niespotykanego klimatu. Niebanalne postacie, zawiłe relacje społeczne, gdzie rządzi prawo silniejszego oraz  mnóstwo poważnych tarapatów wynikających ze znajomości Pirry oraz Hylasa nadają historii kolorytu. Autorka doskonale komplikuje losy bohaterów trzymając czytelnika w napięciu. Jest to również opowieść o trudnych warunkach życiowych porzuconych dzieci; o odrzuceniu przez społeczeństwo; presji nakładanej przez najbliższych; o inności, która czasem przeraża i rodzi przemoc oraz o ogromnej potrzebie bycia zaakceptowanym.

Warto wybrać się w podróż z Hylasem i Pirrą, aby zobaczyć jak wyglądał świat 3 500 tysiąca lat temu oraz przekonać się czy Hylas odnajdzie siostrę i pokona potężne plemię wojowników.

Agnieszka Dworak