Archiwum wydarzeń 2016

„Zaskórniaki oraz inne dziwadła z krainy portfela” autorstwa Grzegorza Kasdepke i Ryszarda Petru na DKK w Oddziale dla Dzieci

04-10-2016

„Zaskórniaki oraz inne dziwadła z krainy portfela”

autorstwa Grzegorza Kasdepke i Ryszarda Petru na DKK dla dzieci –

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Podczas wrześniowego spotkania Książkołaków – Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, omawialiśmy książkę „Zaskórniaki oraz inne dziwadła z krainy portfela” autorstwa Grzegorza Kasdepke i Ryszarda Petru. Książka porusza ciekawe, choć skomplikowane zagadnienia finansowe, w sposób zabawny i klarowny dla młodych czytelników. Przenosimy się do zoo pełnego dziwnych stworzeń, o które troszczy się Pan Rysio, miłośnik ekonomicznych dziwadeł. W drugiej części książki odwiedzamy cyrk, stworzony przez właściciela ogrodu i jego współpracowników, w którym występują stwory z krainy portfela. Każda z 50. opowiastek opatrzona została komentarzem Ryszarda Petru oraz ilustracjami Daniela de Latour. Uczestnikom spotkania bardzo podobała się szata graficzna książki oraz kolorowe zakładki w kształcie mieszkańców osobliwego ogrodu zoologicznego.

Niewątpliwą zaletę tej książki stanowi humor z jakim została napisana. Sympatyczne i zabawne postaci (Dozorca, Bileter i Praktykantka) sprawiają, że jest to lektura lekka i przystępna, nawet dla młodszych odbiorców. Są chwile grozy, gdy jedne z najbardziej niebezpiecznych dziwadeł wymykają się spod kontroli pracowników ogrodu (np. piramida finansowa lub procenty zadłużenia), lecz z reguły życie w niecodziennym zoo płynie własnym, spokojnym rytmem. Dzięki prostym przykładom i trafnym ilustracjom każdy z omawianych terminów staje się łatwy do zrozumienia. Warto podkreślić, że publikacja została wydrukowana na papierze ekologicznym, w całości pochodzącym z makulatury. Na końcu książki zamieszczono informacje o tym, ile dzięki temu zaoszczędzono wody, energii, drewna.

Klubowicze przyznali, że warto poznawać tajniki ekonomii tak wcześnie, jak to możliwe, żeby łatwiej radzić sobie w dorosłym życiu, przy tej okazji wymieniliśmy kilka innych, przydatnych tytułów, jak np.: „Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią” B. Janiszewskiego, „Moje pierwsze kieszonkowe” M. Samcika oraz „Kapitalizm dla nastolatków, czyli jak zostać młodym przedsiębiorcą” K. Hessa.

W czasie spotkania wykonaliśmy również skarbonki ze słoików techniką decoupage.

Hanna Szafrańska

----------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.