Archiwum wydarzeń 2016

RICHARD PAUL EVANS – „MICHAEL VEY. WIĘZIEŃ CELI 25”. Spotkanie DKK w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

20-05-2016

Richard Paul Evans – „Michael Vey. Więzień celi 25”.

Spotkanie DKK – Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Na kwietniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży rozmawialiśmy o książce „Michael Vey. Więzień celi 25R. P. Evansa. Jest to pierwsza powieść dla młodzieży napisana przez tego autora, w dodatku z gatunku fantasy. Autor wykreował głównego bohatera Michaela Vey’a jako zwyczajnego nastolatka, który cierpi na zespół Toruette’a – w stresujących sytuacjach pojawiają się u niego tiki nerwowe, dlatego też silniejsi koledzy znęcają się nad nim. Michael ma niezwykle mądrego i oddanego przyjaciela – Ostina i jest zakochany w najpopularniejszej chirliderce – Taylor Ridley. Michael jest na swój sposób wyjątkowy – posiada władzę nad elektrycznością, potrafi ją kumulować oraz porazić prądem. Akcja nabiera tempa w chwili, gdy chłopak używa daru, aby obronić się przed terroryzującymi go rówieśnikami. Okazuje się, że Taylor także posiada dotąd nieujawniany nikomu dar i oboje są poszukiwani przez tajemniczą i niebezpieczną korporację…

Klubowiczom ogromnie spodobał się głównych bohater, który udowadnia, że nie trzeba być ideałem, aby zostać dobrym przywódcą i bohaterem. Michael wykazuje ogromną odwagę i determinację pokonując swoje słabości, aby pomóc mamie oraz kolegom, którzy go prześladowali w szkole. Nie ucieka przed problemami, wie że może polegać na swoich przyjaciołach i dzięki temu udaje mu się pokonać zło. Wzorowa postawa moralna Michaela pozwala mu oprzeć się manipulacji demonicznego doktora Hatcha, który doskonale wykorzystuje ludzkie słabości i podatność nastolatków na sugestie. Szybka akcja oraz świetnie zbudowane przez autora napięcie, również zostały docenione. Książka napisana jest bardzo przystępnym dla nastolatków językiem, co sprawia, że łatwiej utożsamić się z bohaterami, ponieważ wydają się być bardzo prawdziwi.

Richard Paul Evans porusza w swojej powieści ważny społecznie temat – zespół Tourette'a – chorobę, o której niewiele wiemy. Zespół Tourette'a to zaburzenie neurologiczne charakteryzujące się mimowolnymi tikami ruchowymi i werbalnymi. Osoby cierpiące na zespół Tourette'a są zazwyczaj bardzo źle postrzegane ze względu na niemożność panowania nad sobą i tym, co mówią. Przedstawienie czytelnikowi bohatera chorego, niejako oswaja ludzi z innością, a przede wszystkim uczy tolerancji. Dzięki Michaelowi możemy przekonać się, że tak naprawdę nie różni się on bardzo od swoich rówieśników, że nie stanowi zagrożenia, że ma pełne prawo do przyjaźni i miłości. Sam autor oraz jego syn również cierpią na Zespół Tourette'a.

Pojawia się tutaj również temat bullyingu – Michael jest prześladowany przez trzech kolegów, którzy systematycznie znęcają się nad chłopakiem, do czasu, gdy Michael używa swoich mocy. Po otrzymaniu bolesnej nauczki sprawcy bullyingu nie tylko pomagają Michaelowi, ale też i zaprzyjaźniają się z nim, Ostinem i pozostałymi „lśniącymi”.

Na spotkaniu gościliśmy Grażynę Bochenek – dziennikarkę Polskiego Radia Rzeszów, której Klubowicze opowiadali o tym, jakie książki lubią czytać oraz jakie warto przeczytać. Wywiadu udzielił również Piotr Cesarz – zdobywca tytułu Najlepszego Młodzieżowego Recenzenta 2015 Roku.

Agnieszka Dworak

---------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.