Archiwum wydarzeń 2015

WAKACYJNE SPOTKANIE DKK DLA MŁODZIEŻY – Dolina Szkieletów” P. Carmana oraz „Książę mgły” C. R. Zafona - relacja

27-07-2015

Wakacyjne spotkanie DKK dla młodzieży –

Dolina Szkieletów” P. Carmana oraz „Książę mgły” C. R. Zafona –

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Pierwsze wakacyjne spotkanie DKK dla młodzieży wprowadziło nas w świat tajemnic i wielkiej przygody, a wszystko dzięki dwóm książkom: „Dolina Szkieletów” P. Carmana oraz „Książę mgły” C. R. Zafona.

„Dolina szkieletów” to pierwsza część multimedialnego projektu Patricka Carmana, historia śledztwa prowadzonego przez parę nastoletnich przyjaciół – opowiadana z dwóch perspektyw. Dzięki temu możemy przeczytać dzienniki Ryana McCraya oraz obejrzeć filmiki na założonej przez Sarah Fincher stronie internetowej www.dolinaszkieletow.pl. Sarah i Ryan mieszkają w sennym miasteczku zwanym Doliną Szkieletów i stanowią niezwykle wybuchową parę piętnastolatków. Zawsze pakują się w jakieś tarapaty. Szukają sposobów na nudę – no bo cóż można robić w miasteczku „cierpiącym na umysłowy paraliż”?! Długa lista kłopotów i wybryków Ryana i Sarah sprawia, że rodzice nie pozwalają im się widywać. Właściwe to Sarah pełna nowych pomysłów, wciąga przyjaciela w coraz to gorsze tarapaty. Jest pełną życia, nieustraszoną poszukiwaczką przygód i to dla Ryan, który leży ze złamaną nogą, kręci filmiki i wrzuca je do sieci. Ryan natomiast działa z rozwagą i jest bardziej analityczny. Młodzi detektywi niestrudzenie dążą do rozwiązania zagadki starej dragi, czyli machiny służącej niegdyś do wydobywania złota. Ich przyjaźń, pasja i chęć przeżycia przygody udzielają się każdemu. A sposób narracji oraz filmiki, które wymagają od czytelnika wpisania hasła, sprawiają, że czuje on na własnej skórze ekscytację podczas odkrywania kolejnych części zagadki i grozę czającą się w przesiąkniętej tajemnicami Dolinie Szkieletów.

„Książę mgły” C. R. Zafona to pierwsza książka w dorobku znanego hiszpańskiego pisarza, rozpoczynająca młodzieżową trylogię. Jest rok 1943, kiedy trójka rodzeństwa, wraz z rodzicami przeprowadza się do małej osady rybackiej na wybrzeżu Atlantyku i zamieszkuje w domu niegdyś należącym do rodziny Fleishmanów, których dziewięcioletni syn Jacob utonął w morzu. Dzieci poznają kilkunastoletniego Rolanda, od którego dowiadują się różnych ciekawostek o miasteczku i o zatopionym pod koniec pierwszej wojny statku. Zafon misternie konstruuje fabułę i przenosi czytelnika w mroczny klimat, osnuty tajemnicą i magią, jak się okazuje. Max, Alicja i Roland przeżywają najbardziej pamiętne lato swojego życia, gdy poznają tajemniczego Księcia Mgły, który gotów jest spełnić każdą prośbę lub życzenie, ale w zamian żąda bardzo wiele… Jest to opowieść pełna magii, miejscami wręcz baśniowa, ale też i straszna. Młodzi wykazują się ogromną odwagą, charyzmą, przywiązaniem i poświęceniem. Nie zabraknie tu też pierwszej miłości… Książę mgły to lektura, od której nie sposób się oderwać. A zakończenie porusza i sprawia, że myśli się o nim jeszcze długo po przeczytaniu.

Podczas spotkania klubowicze mieli okazję wykazać się swoją kreatywnością i pomysłowością, tworząc ilustrację do wybranych tekstów książek, za pomocą zużytego sprzętu elektronicznego. Była to okazja do odreagowania i uwolnienia dobrych i złych emocji poprzez aktywność twórczą.

Agnieszka Dworak

Opinie klubowiczów o przeczytanych książkach:

Książka „Dolina szkieletów” jest najlepszą opowieścią jaką do tej pory przeczytałam. Najlepszą klubową pozycją literacką. Fantastyczna historia grozy z elementami science fiction, opisana w formie pamiętnika w mistrzowskim połączeniu z filmikami, które cały czas trzymały w napięciu. Autor przedstawił tu nie tylko do czego prowadzi ludzka chciwość, ale jak cenna jest więź rodzinna i jak silna potrafi być. Dla bezpieczeństwa bliskich stosuje się wszelkie środki, nawet czasem drastyczne. Pokazał również niezwykle silną pasję spełniania własnych marzeń, której nie można w żaden sposób powstrzymać ani stłumić, podobnie jak przyjaźni, która łączy Sarę i Ryana. Też mam takiego przyjaciela, na którym zawsze mogę polegać bez względu na okoliczności. Mamy wiele wspólnych zainteresowań, choć to on bywa tym rozsądnym Ryanem, a ja tą niepokorną Sarą. Fabuła bardzo mnie zainteresowała i wciągnęła. Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy. Polecam każdemu bez względu na wiek – każdemu o mocnych nerwach! Czekam na kolejna „wyżerkę” dla umysłu i wyobraźni pobudzoną tak fantastyczną lekturą jak ta.

Sylwia

„Książę Mgły” to powieść wielopoziomowa. Z jednej strony ukazuje przyjaźń, dla której można poświęcić wiele, jeśli jest prawdziwa i szczera, której nic nie jest w stanie zniszczyć ani rozwiązać. Potrafi przetrwać najgorsze próby, tylko wtedy, kiedy przyjaciół łączy na prawdę silna i nierozerwalna więź. Druga odsłona to postać Księcia Mgły przedstawionego jako człowieka, który umiejętnie manipuluje ludzkim umysłem, kierując tokiem myślenia danego człowieka dla własnych celów, uzależniając go od własnej woli. Jednocześnie pokazuje jak łatwo ludzie dają sie omamić i wplątać w niebezpieczne decyzje wybierając drogę na skróty, zamiast szukać prawdziwego, choć nie zawsze prostego rozwiązania sprawy. Jest to trudniejsze, ale właściwe dzięki temu mamy spokojne sumienie. A czasem staje się kwestią życia i śmierci nie tylko naszego, ale również bliskich, których, przez własny brak odpowiedzialności i wygodę, narażamy na niebezpieczeństwo…

Sylwia

_____________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.