Archiwum wydarzeń 2015

LICENCJA NA… PISANIE. Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

10-06-2015

LICENCJA NA… PISANIE.

Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem

- Oddział dla Dzieci i Młodzieży

O książkach z humorem, wywołujących uśmiech i rodzących optymizm, opowiadał podczas spotkania autorskiego Marcin Pałasz, autor książek dla dzieci i młodzieży, laureat Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz konkursu literackiego IBBY Książka Roku 2012. Obecnie mieszka we Wrocławiu i pracuje nad kolejną książką o przygodach swojego niezwykłego psa, Elfa.

Pisarz bardzo szybko nawiązał kontakt z dziećmi, nawiązując do swoich zabawnych perypetii i inspiracji literackich. Autor zdradził, że swoje pomysły na kolejne teksty, czerpie ze snów, często zabawnych, absurdalnych, ale na pewno pełnych fantazji. Właśnie w ten sposób powstało słuchowisko radiowe „Goniąc fortepiany”, którego idea narodziła się podczas snu. Również czytelnicy stanowią ważne ogniwo inspiracji, dzieląc się z pisarzem swoimi pomysłami czy prośbami. Tak było w przypadku książki „Straszyć nie jest łatwo”, kiedy to dzieci, na jednym ze spotkań autorskich, poprosiły o powieść z gatunku horroru, z wampirem, wilkołakiem i duchem na czele. W ten sposób powstała zabawna historia o dworku, w którym straszy, a zjawy i nadprzyrodzone istoty próbują przeróżnych sposobów, aby wystraszyć jego mieszkańców. Z kolei książka „Dasz radę, Marcelko” porusza ważny temat braku akceptacji wśród rówieśników. Jej fabuła oraz bohaterowie powstały z doświadczeń życiowych. Podobnie książka „Licencja na zakochanie”, napisana z myślą o nastolatkach, opisujące historię pierwszych sympatii i zabawnych perypetii z tym związanych. Jednak najbardziej znanymi powieściami Marcina Pałasza są przygody Elfa, sympatycznego psa, którego pisarz przygarnął ze schroniska. Od tej pory pies – rasy owczarek belgijski, stał się dla autora kopalnią inspiracji, które przerodziły się w cykl powieściowy: „Sposób na Elfa”, „Elfie, gdzie jesteś?”, „Elf wszechmogący”, „Elf i dom strachów”, „Elf i pierwsza gwiazdka”. Pisarz z ogromna pasją i sympatią opowiadał o swoim czworonogu, zabawnych historiach z nim związanych. Autor zainteresował młodych czytelników także inną rozweselającą książką – „B@jki”, w której wykorzystał motywy znanych baśni, umieszczając ich fabułę we współczesnych czasach.

Na zakończenie spotkania autorskiego dzieci mogły zapytać naszego gościa o jego zainteresowania, pracę literacką oraz uzyskać autografy i wspólne zdjęcie. Pisarz zaraził uczestników spotkania ogromnym entuzjazmem oraz poczuciem humoru, którego nie brakowało podczas różnych anegdot i życiowych opowieści. Książka, która wywołuje uśmiech i pokazuje świat w sposób optymistyczny uczy każdego z nas dostrzegania prostych radości. „Słowa niosą uśmiech” to najbardziej trafne określenie twórczości Marcina Pałasza.

Marcelina Janisz

__________________________________________________________________________________________