Archiwum wydarzeń 2015

28-05-2015

Europejski Rok na rzecz Rozwoju – warsztaty dla młodzieży zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie

Głównym hasłem inicjatyw organizowanych w ramach Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju jest: „Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość”. W 2015 Unia Europejska pragnie pokazać jak działają europejskie organizacje rozwojowe, w jaki sposób pomagają innym krajom w walce z ubóstwem.
O tych działaniach i o tym, jak ważna jest pomoc rozwojowa mogli usłyszeć uczniowie, którzy uczestniczyli w warsztatach, poprowadzonych przez Ewę Nowak-Koprowicz, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej przy WSIiZ w Rzeszowie oraz zastępca kierownika Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów.

Uczniowie w trakcie zajęć musieli zastanowić się w jakim celu organizowane są wybory miss. Aby pokazać, że takie wybory mogą być jedną z inicjatyw pomocy rozwojowej, prowadząca zaprezentowała wybory miss w slumsach, które odbyły się w styczniu 2015 roku w Kiberze, jednej z najbiedniejszych dzielnic w Kenii, Afryce. Uczniowie poznali jak wygląda codzienne życie w slumsach, w jak trudnych warunkach muszą żyć ludzie, pozbawieni dostępu do wody bieżącej, bezpłatnej edukacji, czy możliwości transportu. Uderzające ubóstwo, domy z blachy oraz gliny, góry śmieci wszystko to składa się na obraz Kibery. Wybory miss zorganizowane przez organizację Amani Kibera, wspieranej ze środków pomocy rozwojowej, stały się dla dziewczyn szansą na lepsze życie, możliwością spełnienia marzeń oraz podkreślenia poczucia własnej wartości. Podczas takich konkursów organizowane są również badania lekarskie dla ludności oraz mecze piłkarskie, które jednoczą i znoszą podziały wśród mieszkańców slumsów.

Uczniowie poznali również działania UWEZO, które wspiera młode dziewczyny i matki w Kiberze, edukując i podnosząc ich kwalifikacje zawodowe. Projekt ten jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Głównym zadaniem Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju jest poinformowanie obywateli Unii Europejskiej w jaki sposób pieniądze przeznaczone na pomoc rozwojową przyczyniają się wprowadzenia zmian w państwach potrzebujących wsparcia. Uczniowie, uczestniczący w warsztatach, dowiedzieli się jak ważna jest pomoc rozwojowa, która bywa jedyną szansą na godne życie w krajach borykających się z ogromnym  problemem ubóstwa.

oprac. Marcelina Janisz

------------------------------------------------------------