Archiwum wydarzeń 2015

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA MŁODZIEŻY w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

22-05-2015

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA MŁODZIEŻY
Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Podczas majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży dyskusja toczyła się wokół książek: „Jutro, kiedy zaczęła się wojna” – Johna Marsdena oraz „Herbata z jaśminem” Agnieszki Gil. Klubowicze rozmawiali o spotkaniu z Agnieszką Gil, które miało miejsce 8 maja br. Obejrzeli także fragment wywiadu z Johnaem Marsdenem i zajrzeli na stronę poświęconą książkom z serii „Jutro”: http://www.seriajutro.pl/.

Mam na imię Ellie. Kilka dni temu wybraliśmy się w siedem osób na wyprawę do samego Piekła. Tak nazywa się niedostępne miejsce w górach. Wycieczka była próbą naszej przyjaźni. Niektórych z nas połączyło nawet coś więcej. Szczęśliwi wróciliśmy do domu. Ale to był powrót do piekła. Znaleźliśmy martwe zwierzęta, a nasi rodzice i wszyscy mieszkańcy miasta zniknęli.

Okazało się, że naszego świata już nie ma.

Że nie ma już żadnych zasad.

A jutro musimy stworzyć własne.

J. Marsden, „Jutro, kiedy zaczęła się wojna”

John Marsden to australijski pisarz, nauczyciel, dyrektor szkoły, który zaczął pisać, ponieważ uczniowie w prestiżowej szkole, w której pracował, nie chcieli czytać. Jego pierwsza książka od razu trafiła na listy bestsellerów. Natomiast pierwszy tom cyklu „Jutro” powstał w 1993 r. i zyskał jeszcze większy rozgłos. Cykl „Jutro” został przetłumaczony na kilkanaście języków, nagrodzony wieloma nagrodami i zekranizowany, a młodzi czytelnicy po dzień dzisiejszy z entuzjazmem sięgają po książki Johna Marsdena.

Książka: „Jutro, kiedy zaczęła się wojna” rozpoczyna serię powieści o siedmiorgu przyjaciołach, którzy po powrocie z biwaku w górach, z miejsca całkowicie odciętego od świata, odkrywają, że w ich kraju toczy się wojna. Na ich kraj napadło inne państwo, wszyscy cywile są jeńcami, a ci, którzy się ukrywają zmuszeni są do walki o życie każdego dnia. Grupa młodzieży staje przed trudnymi dylematami moralnymi. Nie wiedzą co stało się z ich bliskimi oraz kto ich zaatakował. Targani niepewnością o jutro, muszą podjąć decyzję co dalej – walczyć czy się poddać?

Całą historię spisuje Ellie, dzięki czemu możemy lepiej poznać każdą osobę i spojrzeć na nią z bardzo subiektywnego punktu widzenia, ale przez to mamy pełniejszy obraz charakteru każdego z bohaterów. Ellie, Homer, Robyn, Lee, Kevin, Corrie i Fi próbują poradzić sobie w nowej sytuacji, walczą z własną bezsilnością i wielkim osamotnieniem, w końcu nie ma z nimi osób dorosłych, a muszą przecież coś jeść i znaleźć bezpieczne miejsc, aby przetrwać.

John Marsden świetnie buduje charaktery swoich bohaterów, każdy z nich jest inny i inaczej reaguje na wojnę, przemoc, wszechogarniający chaos. Klasowy rozrabiaka staje się odpowiedzialnym przywódcą, pewna siebie dziewczyna przechodzi załamanie nerwowe, a wrażliwa szkolna piękność znajduje w sobie siłę do walki. Tak naprawdę, nikt z nas nie wie przecież jak zachowa się w sytuacji zagrożenia. Każdy z nas jest inny i nieprzewidywalny, a ludzka psychika to bardzo skomplikowana konstrukcja, podobnie jak zawiłe są również nasze emocje. Siedmioro przyjaciół postanawia trzymać się razem i powoli staje się dla siebie rodziną – w końcu mają tylko siebie. Okazuje się nagle, że nowe oblicza starych przyjaciół i znajomych sprawiają, że cała siódemka zaczyna inaczej się postrzegać, a niektórzy odkrywają, że może połączyć ich coś więcej niż przyjaźń.

Lektura powieść Marsdena skłania nas do zadania sobie kluczowego pytania: co my zrobilibyśmy w podobnej sytuacji? Czy zabijanie dla zdobycia nowych terytoriów jest usprawiedliwione?

Agnieszka Dworak

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

---------------------------------------------------------------------