Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27102490 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

60 lat Oddziału dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie

22-05-2015

60 lat Oddziału dla Dzieci i Młodzieży

WiMBP w Rzeszowie

 

 

Oddział dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie w br. obchodzi 60-lecie swojej działalności. Jubileusz 60-lecia jest dobrą okazją do przypomnienia historii, a także podsumowania działalności biblioteki.

 

Oddział dla Dzieci  i Młodzieży rozpoczął swoją działalność 15 maja 1955 r., nosił wówczas nazwę Oddział Dziecięcy. Pierwszą siedzibą, w której mieściła się biblioteka (do 1961 r.) był budynek przy ul. Tkaczowa 13 (obecnie ul. Sokoła 13). Po kilkukrotnych zmianach lokalu (od września 1961 r. do lipca 1975 r.) biblioteka mieściła się przy ul. Żeromskiego 2, od sierpnia 1975 r. do kwietnia 1994 r., miała swoją siedzibę przy ul. Dąbrowskiego 33a. W tym samym roku biblioteka przeniosła się do lokalu przy ul. Słowackiego 11, gdzie funkcjonuje do dziś.

 

Zgodnie z wcześniejszym założeniem biblioteka była placówką, do której mogli należeć czytelnicy w wieku do lat 16 (Oddział dla Dzieci). Jednakże po zmianie lokalizacji w 1994 r. profil biblioteki uległ poszerzeniu (Oddział dla Dzieci i Młodzieży) i obecnie z placówki korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli, których obowiązuje regulamin biblioteki dla dorosłych.

 

Oddział dla Dzieci i Młodzieży jest dużą placówką kulturalno-oświatową, mającą bogaty księgozbiór, przeznaczony głównie dla czytelników szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Biblioteka oferuje bogate zbiory z zakresu literatury pięknej i popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży. Gromadzi też literaturę dla osób dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem publikacji z zakresu pedagogiki, wychowania w rodzinie oraz psychologii. Czytelnicy Oddziału mogą wypożyczać książki, audiobooki, filmy, komiksy, jak również korzystać z 27 tytułów gazet i czasopism dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach oferty czytelni Oddziału użytkownicy mogą korzystać na miejscu, z czasopism i gazet, różnorodnych gier planszowych oraz Internetu.

 

W okresie 60 lat wpisano do inwentarzy: 54.376 woluminów książek i 446 zbiorów specjalnych, ale równocześnie wycofano 30.552 wol. książek i 7 zbiorów specjalnych zniszczonych lub zdezaktualizowanych. Obecnie księgozbiór Oddziału liczy: 23.824 książki, 446 zbiorów specjalnych (filmów, audiobooków, map, dokumentów elektronicznych, nut) oraz 36 gier planszowych.

 

Biblioteka jest miejscem rozwoju intelektualnego dzieci oraz młodzieży, dlatego wyróżnia się dużą aktywnością w działaniach na polu edukacji czytelniczej i kulturalnej, organizuje dla swoich czytelników różnego rodzaju spotkania i imprezy kulturalno-oświatowe, spotkania autorskie, wystawy, konkursy, zajęcia animacyjne. W bibliotece funkcjonuje Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży oraz Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci – Książkołaki. Pracownicy Oddziału prowadzą lekcje przysposobienia czytelniczego także dla najmłodszych czytelników i organizują przyjęcie w poczet biblioteki poprzez ich uroczyste „Pasowanie na Czytelnika”. W 2014 r. przeprowadzono 153 różnorodne tematycznie lekcje biblioteczne oraz pogadanki o literaturze, w których uczestniczyło 3.653 przedszkolaków i uczniów rzeszowskich szkół podstawowych.

 

W ramach różnorodnych form zajęć Oddział dla Dzieci i Młodzieży aktywnie współpracuje ze wszystkimi zainteresowanymi instytucjami kultury i oświaty, m.in.: z Przedszkolami Publicznymi nr 2, 7, 23, 22, Przedszkolem Francuskim Mały Ambasador, Przedszkolem Pałacyk Malucha oraz Przedszkolem Niebieski Motylek; ze Szkołami Podstawowymi nr 1, 2, 3, 10, 11, 12, 16, 17, 25, 28; z Zespołem Szkół Muzycznych nr 1; Gimnazjum nr 2, 3, 10 w Rzeszowie; z V i VIII Liceum Ogólnokształcącym; z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy; z Rzeszowskim Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt; Fundacją FELINEUS; z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej przy WSiZ oraz Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów; z Młodzieżowymi Domami Kultury; Szkołą Językową Promar; Księgarnią Nova oraz z filiami miejskimi WiMBP w Rzeszowie.

 

Przy bibliotece działa Minigaleria Sztuki Dziecka i dla Dziecka, gdzie organizowane są wystawy pokonkursowe prac plastycznych oraz wystawy indywidualne młodych twórców. W galerii wystawiane są także prace artystów profesjonalnych tworzących dla dzieci. Oddział dla Dzieci i Młodzieży szeroko współpracuje ze wspomnianymi szkołami, a także z bibliotekami na terenie miasta, organizując konkursy i wystawy dotyczące twórczości autorów oraz przeglądów twórczości plastycznej młodych czytelników, których prace są później wystawiane w Minigaleriii Sztuki Dziecka i dla Dziecka.

 

Historię Oddziału dla Dzieci i Młodzieży tworzyli przede wszystkim ludzie – pracownicy biblioteki, o których zawsze będziemy pamiętać.

 

Marcelina Janisz

Agnieszka Dworak

 

 Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym Czytelnikom, Współpracownikom, dotychczasowym Pracownikom i sympatykom biblioteki, którzy razem z nami tworzyli i nadal tworzą historię Oddziału dla Dzieci i Młodzieży.

 

Zapraszamy Czytelników do obejrzenia archiwalnych materiałów związanych z działalnością Oddziału oraz do podjęcia jednego z 60 wyzwań czytelniczych!

 

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

 ---------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: