Archiwum wydarzeń 2014

W ŚWIECIE MINIATURY. Spotkanie z autorem wystawy Józefem Woźnikiem w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

24-02-2014

W ŚWIECIE MINIATURY. Spotkanie z autorem wystawy Józefem Woźnikiem –

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Tradycje, zwyczaje, życie dawnej wsi poddają się upływowi czasu, najczęściej zanikając, ulegając zapomnieniu. Istnieją jednak ludzie, którzy pielęgnują pamięć o swoich małych ojczyznach i przypominają młodym pokoleniom o trudnej, ciężkiej pracy na wsi, ginących zawodach i dawnych urządzeniach, narzędziach. Do takich pasjonatów podkarpackiej wsi należy Pan Józef Woźnik, który udostępnił swoją niezwykłą wystawę naszym czytelnikom.

Z tej okazji, w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się niecodzienne spotkanie dla uczniów kl. III, ze Szkoły Podstawowej nr 10. Autor miniaturowych modeli związanych tematycznie z codziennym życiem dawnych mieszkańców wsi, zaprezentował i opowiedział dzieciom o funkcji każdego z przedstawionych eksponatów. Wytłumaczył jak kiedyś wytwarzano chleb i ile wysiłku, czasu i pracy to wymagało. Nasz gość zaprezentował poszczególne etapy powstawania pieczywa – od siewu ziarna po żniwa, młócenie zboża, oczyszczanie, mielenie aż po powstanie mąki i wypiek chleba. Opowiadał też barwnie o wytwarzaniu płótna z lnu i konopi. Uczniowie dowiedzieli się co to jest cep, kierat, motowidło, czy brus. Artysta postarał się odwzorować wszystkie obiekty z ogromną precyzją, dopracowując każdy najdrobniejszy element i mechanizm. Nawet wnętrza budynków kryją w sobie miniaturowe umeblowanie i urządzenia codziennego użytku. Jak zaznaczał, wszystkie eksponaty powstawały z pamięci, ze wspomnień, z potrzeby odtworzenia przeszłości. Nic więc dziwnego, że wśród obiektów można odnaleźć nawet dom rodzinny naszego gościa oraz szkołę w Zagorzycach.

Wystawa i spotkanie z Panem Józefem Woźnikiem było okazją do podróży w przeszłość oraz zwrócenia uwagi, jak szybko zmienia się styl życia, obyczaje i świat podkarpackiej wsi.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia wystawy w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP, którą prezentujemy od 18 lutego do 7 marca 2014 r., w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny.

oprac. Marcelina Janisz

_________________________________________________________________________________________________