Archiwum wydarzeń 2014

PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ. Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

28-10-2014

PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ.

Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem –

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Młodzi Czytelnicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, którzy kochają czytać książki, rozmawiać o nich i spotykać ich twórców, mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Pawłem Beręsewiczem, które odbyło się 24 października 2014 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.

Paweł Beręsewicz jest znanym i lubianym autorem opowiadań, powieści oraz wierszy dla dzieci i młodzieży. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in.: Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, Nagrody w II. Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Jego książki znalazły się na Złotej Liście Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, były również nominowane w Konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Oprócz pisania książek pisarz zajmuje się również tłumaczeniem dzieł innych autorów z języka angielskiego.

Autor, dzięki swojemu poczuciu humoru bardzo szybko nawiązał kontakt z młodzieżą. Opowiadał o zawodach, jakie wykonywał i wykonuje obecnie. Aby wyjaśnić, jak ważna jest praca tłumacza i dobry przekład książki, autor przeczytał fragment tłumaczony przez siebie i słownik internetowy. Było to pouczające, ale i zabawne doświadczenie dla młodych czytelników.

Według autora, o książkach najlepiej rozmawia się przy herbacie lub kawie, zapraszał więc ochotników do stolika i prosił o wybranie tematu do rozmowy. Dyskutowano więc o książkach romantycznych, historycznych, a także o modzie i pieniądzach. Jak się okazało, każdy z tych wątków pojawia się w opowiadaniach i powieściach autorstwa Pawła Beręsewicza. Młodzież doskonale bawiła się w zaproponowanej przez autora formie rozmowy.

Pisarz bardzo chętnie odpowiadał na wszystkie pytania publiczności, a na zakończenie spotkania chętnie rozdawał autografy i wpisywał indywidualne dedykacje do swoich książek.

oprac. Barbara Jabłońska

______________________________________________________________________________________