Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103547 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2014

RZESZOWSKIMI ULICZKAMI – gra miejska zorganizowana w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w ramach XXII. Europejskich Dni Dziedzictwa

25-09-2014

 RZESZOWSKIMI ULICZKAMI –
gra miejska zorganizowana w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży
w ramach XXII. Europejskich Dni Dziedzictwa 

 

Dziedzictwo to kluczowy element łączący pokolenia, to skarbiec tożsamości, tego kim jesteśmy. Europejskie Dni Dziedzictwa mają na celu uwrażliwienie obywateli na duchowe i materialne więzi z przeszłością, której jesteśmy częścią oraz wywołanie świadomości pielęgnowania pamięci związanej z językiem, tradycją, historią naszych przodków. XXII. edycja EDD nawiązywała do hasła: „Dziedzictwo – źródła tożsamości”.

 

Oddział dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie po raz kolejny przyłączył się do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Rzeszów to miasto pełne tajemnic i intrygującej historii. Przemierzając ulice, znane trasy i miejsca nie zdajemy sobie sprawy jak interesującą przeszłość one kryją. Nietypową formą, zachęcającą dzieci i młodzież do odkrywania swojego miasta na nowo, była gra miejska – „Rzeszowskimi uliczkami”. Zabawa zainspirowana przestrzenią miasta, a przede wszystkim jego historią, była podróżą w przeszłość, dzięki której uczniowie mogli spojrzeć na Rzeszów z innej strony, niecodziennej i tajemniczej.

 

W grze wzięło udział 11 drużyn z rzeszowskich szkół podstawowych i gimnazjów. Uczniowie wraz z opiekunami mieli do pokonania 11 punktów kontrolnych. W każdym miejscu czekało na nich zadanie do rozwiązania oraz podpowiedź do kolejnego etapu gry. Uczestnicy musieli uzupełnić kartę gry, która pełniła rolę mapy, wskazującą trasę. Pomocni okazali się być wtajemniczeni agenci, którzy przekazywali drużynom koperty z zadaniami. Uczniowie odwiedzili, m.in.: Letni Pałac Lubomirskich, Muzeum Okręgowe, przemierzając najstarszą ulicę, zwaną dawniej Pańską. Karta zaprowadziła ich także pod Teatr im. Wandy Siemaszkowej i do Czytelni WiMBP w Rzeszowie, w której odkrywali tajemnice Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej. Jednym z zadań było również rozszyfrowanie tablicy pod pomnikiem Leopolda Lisa-Kuli. Kolejnymi miejscami były Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy oraz rzeszowski Ratusz. Dzieci oraz młodzież, oprócz zagadek literackich i historycznych, musieli wykazać się także wiedzą o Unii Europejskiej w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów, mieszczącym się w Pasażu Rzeszów. Ostatnim etapem i zarazem metą gry miejskiej był Oddział dla Dzieci i Młodzieży. Rywalizacja przyniosła wiele emocji, a najlepsi uczestnicy, którzy zdobyli najwięcej punktów i najszybciej pokonali trasę, zostali nagrodzeni. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16, drugie i trzecie młodzież z Gimnazjum nr 2. Wszystkim drużynom oraz ich opiekunom serdeczne gratulacje przekazała Monika Ohar-Pawiak – Z-ca Dyrektora WiMBP w Rzeszowie.

 

Mamy nadzieję, że taka forma poznawania swojego miasta, szukania i umacniania tożsamości będzie okazją do pogłębiania więzi lokalnych i społecznych.

 

Gra miejska „Rzeszowskimi uliczkami” oparta została na książkach Marka Czarnoty: „Podania, legendy i opowieści z Rzeszowa i okolic” oraz „Rzeszowskie ulice i tuż za rogatkami”.

 

Biblioteka składa serdeczne podziękowania sponsorom nagród oraz partnerom konkursu: Regionalnemu Ośrodkowi Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, Punktowi Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów oraz Głównemu Punktowi Informacyjnemu o Funduszach Europejskich w Rzeszowie.

 

oprac. Marcelina Janisz

 

 

Relacje prasowe i fotograficzne:
http://hej.rzeszow.pl/odbyla_sie_gra_miejska__rzeszowskimi_uliczkami__foto,artykul20314.html
http://www.kultura.erzeszow.pl/kultura-w-rzeszowie2/relacja-z-gry-miejskiej-rzeszowskimi-uliczkami,126.html
http://rzeszowski24.pl/index.php/kultura/item/581-gra-miejska-rzeszowskimi-uliczkami.html
http://super-polska.pl/index.php?id=3672
http://www.pomia.pl/302-felietony/3218-gra-miejska-rzeszowskimi-uliczkami
http://rzeszow24.pl/gra-miejska-rzeszowskimi-uliczkami-jak-poradzili-sobie-zawodnicy-zdjecia-007/

 

 -----------------------------------------------------------------------

 GALERIA:
*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: