Archiwum wydarzeń 2014

DZIESIĘCIOLATKOWIE NA 10-LECIE – warsztaty europejskie z okazji 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

12-05-2014

DZIESIĘCIOLATKOWIE NA 10-LECIE –
warsztaty europejskie z okazji 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej –
Oddział dla Dzieci i Młodzieży

10 lat temu, 1 maja 2004 r., Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Z tej okazji odbyły się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży warsztaty, które przeprowadziła Ewa Nowak-Koprowicz, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie. W zajęciach uczestniczyły dzieci z klasy IV Szkoły Podstawowej nr 1 w Rzeszowie. Uczestnicy przypomnieli sobie jakie kraje przystąpiły do Unii Europejskiej wraz z Polską, a także mówili, co zmieniło się od tego czasu w ich miejscu zamieszkania. Dzieci chętnie opowiadały o nowym wyposażeniu szkoły, programach rewitalizacyjnych oraz zmianach komunikacyjnych, które zostały zrealizowane dzięki funduszom europejskim oraz dotacjom unijnym. Nasz gość opowiedział również o ułatwieniach związanych z podróżami do innych krajów. Otwarcie granic spowodowało swobodne podróżowanie między państwami Unii Europejskiej.

Prowadząca przygotowała dla dzieci wiele ciekawych zadań związanych z położeniem geograficznym państw europejskich. Uczniowie dowiedzieli się także, jaką funkcję pełni Parlament Europejski, do którego 25 maja odbędą się wybory. Hasło „Działaj. Reaguj. Decyduj” informuje jak ważny jest udział w wyborach europejskich, uświadamiając obywatelom Unii Europejskiej możliwość zmieniania i kształtowania wspólnoty. Nasz gość zabrał uczestników w podróż po Parlamencie Europejskim, opowiadając o architekturze, niezwykłej rzeźbie, reagującej na dotyk oraz polskich akcentach w tym miejscu. Dzieci były zaskoczone, że każda osoba chcąca wejść do budynku musi mieć specjalny identyfikator z imieniem i nazwiskiem. Ciekawostką było także to, że każdy z posłów może zaprosić swoich gości, którzy ukończyli 13 lat, do siedziby Parlamentu. Uczestnicy warsztatów poznali również sylwetki wybranych parlamentarzystów, pochodzących z różnych krajów UE. Podczas pracy grupowej dzieci prezentowały państwa, opowiadając o ich charakterystycznych cechach, położeniu geograficznym, kolorze flagi czy znanych miejscach. Następnie zaznaczały na mapie omawiane kraje oraz ich stolice.

Miłym akcentem, kończącym warsztaty, było wręczenie dzieciom przez Ewę Nowak-Koprowicz gadżetów związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce już po raz trzeci.

oprac. Marcelina Janisz

-------------------------------------------------------------------------