Archiwum wydarzeń 2014

„SUNSET PARK” – PAUL AUSTER w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

12-05-2014

„SUNSET PARK” – PAUL AUSTER – Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Kiedy wszystko idzie źle i przytrafiają się nam same nieszczęścia – najprościej jest zniknąć bez słowa i zerwać wszelkie kontakty z rodziną. Tak też zrobił główny bohater książki – Miles, którego przytłoczyły wyrzuty sumienia z powodu śmierci przyrodniego brata. Jego filozofia życiowa to żyć tu i teraz, aby nie mieć żadnych planów, tęsknot, nadziei i oczekiwań, być zadowolonym z tego, co niesie los. Niestety, nie można ciągle uciekać od problemów, w końcu trzeba spojrzeć w oczy swojej rodzinie i stawić czoło przeszłości. Nieoczekiwanie wszystko zmienia się, gdy Miles poznaje młodziutką Kubankę – Pilar. Nowa miłość powoduje obustronną euforię, jednak na jej drodze ku spełnieniu staje siostra nieletniej Pilar i Miles musi ponownie uciekać. Domem uciekiniera staje się squat usytuowany niedaleko brooklyńskiego Sunset Park. Pustostan zamieszkują również: Big Nathan nieco ekscentryczny perkusista, niespełniona artystka Ellen i pisarka Alice. Wszyscy squotersi to młodzi ludzie, którzy próbują odnaleźć się w życiu. Każdy z nich szuka w świecie swojego miejsca, szczęścia i miłości, każdy na swój sposób odkrywa siebie na polu prywatnym i zawodowym.

Paul Auster stosuje dość nietypową stylistykę, aby połączyć ze sobą fragmenty ludzkich historii i spleść je w jedną całość. Zaskakuje swoją wnikliwością, stylem oraz oryginalną narracją. Prowadzi czytelnika poprzez kłębowisko myśli i uczuć bohaterów, z których każdy kolejno opowiada swoją historię. Dowiadujemy się o squotersach wszystkiego, znamy ich myśli – nawet te najbardziej intymne oraz głęboko skrywane tajemnice. Dzięki temu, bohaterowie, nie tylko wydają się bardziej realni, ale i skłaniają nas do utożsamiania się z nimi.

oprac. Agnieszka Dworak

Oto opinie Klubowiczek:

Autor „Sunset Park” kreuje różnorodne postacie, z których każda boryka się ze swoim problemem. Bohaterowie nie są idealni i każdy z nich ma swoje tajemnice. Myślę, że najważniejsze przesłanie książki to: umieć wybaczać sobie i żyć teraźniejszością. Najbardziej urzekła mnie Ellen Brice i jej szalony i pełen namiętności świat.

Daria

Najbardziej podobało mi się to, że cała historia pokazana jest z perspektywy różnych osób, które mają swoje problemy i ciekawą przeszłości. Ujął mnie sposób opisania głównych bohaterów, to, że nie są wyidealizowani, ani też zamożni i muszą borykać się z problemem mieszkania. Sądzę, że większość z nas napotyka w swoim życiu takie same problemy i trudności…

Aga

--------------------------------------------------------------------