Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103401 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2012

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI - Oddział dla Dzieci i Młodzieży

30-07-2012


„Kukułka” Antonina Kozłowska

       Na drugim wakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego KlubuKsiążki w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży rozmawialiśmy o książce "Kukułka" Antoniny Kozłowskiej i o tym, która z bohaterek – Iwona czy Marta - bardziej przemawia do serca czytelnika?

Każda z nich przeżyła swego rodzaju tragedię. Iwona – matka dwójki dzieci – porzucona przez męża, ledwo wiąże koniec z końcem. Pracuje na dwóch posadach, byle tylko wyżywić swoje dzieci i dać im dach nad głową. Marta, natomiast ma wszystko: mieszkanie w luksusowej dzielnicy, dobrą pracę i kochającego męża. Niestety, Marta jest bezdzietna, po kilku poronieniach, pragnie dziecka najbardziej na świecie. Iwona ma dwójkę dzieci, ciąża i poród przychodzą jej tak łatwo, jakby była do tego stworzona. Dwie tak różne kobiety, mieszkające od siebie o rzut kamieniem, ale oddalone jakby o lata świetlne. Jednakże połączy je pragnienie jednej, by mieć dziecko, a drugiej, by zapewnić swym dzieciom godne życie. Okazuje się, że obie kobiety mogą sobie wzajemnie pomóc. Iwona może dać Marcie to, czego ona pragnie najbardziej na świecie i zostaje jej surogatką – zastępczą matką.

W zamian za to Iwona otrzyma pewną sumę pieniędzy, która „ustawi” ją na kilka lat. Umowa zostaje podpisana, zabieg odbyty i udaje się – Iwona jest w ciąży! Wszystko wydaje się być proste - praca za odpowiednie wynagrodzenie, nic więcej. A jednak, okazuje się być  zupełnie inaczej niż zaplanowały to sobie bohaterki….


Autorka zbudowała dwie ciekawe postacie. Iwona mimo swej biedy walczy o to, by zapewnić dzieciom jak najlepsze dzieciństwo, nie zapominając jednocześnie o tym, żeby  spędzać z nimi jak najwięcej czasu. Oprócz tego marzy i analizuje swoje życie, zadaje sobie pytania i szuka odpowiedzi. Marta z kolei zatopiona jest w pragnieniu dziecka tak bardzo, że nie zauważa praktycznie reszty życia – swojego męża, potencjalnych przyjaciół, zwykłych prostych spraw. Ciąża, która rozwija się w łonie Iwony jest dla Marty nagrodą za wszystkie lata czekania, za stracone ciąże, za zerwanie więzi z mężem. Bo przecież dziecko wszystko “wyprostuje”… Po wszystkich przejściach związanych z matką zastępczą najlepszą decyzją, jaką mogła podjąć jest właśnie wyjazd do babci.
 

Książka budzi w czytelniku wiele emocji, a sam temat sprawia, że nasuwa się nam wiele pytań:


Czy jednak słuszne było rozstanie Marty z mężem? Dlaczego właściwie tak obłędnie pragnęła ona dziecka? A czy pieniądze były ostatecznie spełnieniem marzeń Iwony? Która z pań wzbudza naszą sympatię? Czy słusznie postąpiły obie bohaterki Kukułki?
 

Opinie Klubowiczek na temat powieści były różne:

„Powieść porusza, poprzez wywołujący sprzeczne emocje temat. Autorka z wyczuciem obrazuje sytuację, w której znalazły się bohaterki. Uwagę zwraca także sam styl Kozłowskiej.”

Klaudia

„Powieść porusza, podejmując kontrowersyjny temat, mianowicie zapłodnienia in-vitro i kobiety surogatki. Dwie całkowicie przeciwstawne postacie, które łączy los przeżywają swoje problemy – Marta nie może utrzymać ciąży i tak bardzo pragnie dziecka, Iwonie natomiast, brakuje pieniędzy. Kobiety chcą sobie pomóc, jednak życie jak zwykle zaskakuje. Niezwykle ciekawą historią jest dla mnie opowieść babci Marty.”  

Kasia

 „Nie poruszyły mnie ani  Marta, ani  Iwona. Cała historia nie wzbudziła we mnie większych emocji. Jednakże polecam książkę tym, którzy lubią dramatyczne zakończenia”

Daria

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: