Archiwum wydarzeń 2012

Spotkanie autorskie z JOANNĄ OLECH w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

24-04-2012

KSIĄŻKOWE POGOTOWIE PRZYGODOWE
– spotkanie autorskie z pisarką i ilustratorką książek dla dzieci i młodzieży
Joanną Olech

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich dorocznego święta promującego czytelnictwo i ochronę własności intelektualnej, w dniu 23 kwietnia 2012 r. gościliśmy w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie panią Joannę Olech – graficzkę i autorkę książek dla dzieci i młodzieży, laureatkę licznych nagród literackich, m.in. nagrody Naszej Księgarni, nagrody im. Kornela Makuszyńskiego, nagrody specjalnej Polskiej Sekcji IBBY. Joanna Olech publikuje swoje teksty w „Tygodniku Powszechnym", „Rzeczypospolitej", „Nowych Książkach" i wielu innych. Czytelnikom najbardziej znana jest jako autorka rewelacyjnej Dynastii Miziołków oraz takich książek jak Czerwony Kapturek, czy Pompon w rodzinie Fisiów oraz Pulpet i Prudencja, Smocze pogotowie przygodowe.

Bardzo żywy, zabawny język literacki używany przez autorkę, charakterystyczny dla młodych czytelników zjednał jej uznanie i popularność wśród młodszych i nieco starszych pokoleń.

Autorka już na samym początku spotkania podbiła serca dzieci, rozmawiając z nimi o tym co to znaczy być dobrym pisarzem i jakie warunki musi spełnić osoba, która chce zostać nim zostać. Opowiedziała również o początkach swojej kariery pisarskiej oraz narodzinach książkowej rodziny Miziołków. Dowiedzieliśmy się jak brzmi wyliczanka o Miziołkach po włosku i po angielsku. Sama pisarka przeprowadziła też konkurs na „najlepszego Miziołka”, wybierając spośród chłopców tego, który najbardziej przypomina książkowego bohatera.

Spotkanie obfitowało w przeróżne niespodzianki, zabawy i konkursy przygotowane przez pisarkę. Wraz z autorką dzieci wymyśliły piękne historie o smokach, a ich opowieści zawiodły nas, aż do krainy poszukiwaczy skarbów.

Czytane wspólnie przez panią Olech i pluszowego Pompona fragmenty Dynastii Miziołków i Pompona w rodzinie Fisiów wywołały ogromne rozbawienie i ciekawość dalszych losów bohaterów.

Na zakończenie bardzo sympatycznego spotkania dzieci ustawiły się w kolejce po cenne autografy z pieczątką Miziołka, Pompona lub Różowej Świnki. Ze swojej strony podziękowały pięknym bukietem kwiatów z bibuły. Oddział dla Dzieci i Młodzieży do swojej kroniki oprócz wszystkich pieczątek z kolekcji pani Joanny Olech, otrzymał uściski dla wszystkich moli książkowych.