Archiwum wydarzeń 2011

CZYTAJMY RAZEM

28-10-2011

Czytajmy razem – spotkanie z Katarzyną Węgrocką

Wraz z nowym rokiem szkolnym, rozpoczęliśmy drugą edycję cyklu głośnego czytania dzieciom „Czytajmy razem”. Zapraszając do udziału w spotkaniach przedstawicieli różnych zawodów do Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1  zachęcamy dzieci o rozwijania pasji czytelniczych.

Pierwszym gościem drugiej edycji spotkań w dn. 28 października 2011 r. była pani Katarzyna Węgrocka z Akademii Nauki, działającej od 3 lat w Rzeszowie.

Spośród ulubionego repertuaru literackiego pani Węgrocka wybrała uwielbiane chyba przez wszystkie dzieci „Baśnie Andersena” oraz książkę, która ostatnio wywarła na niej ogromne wrażenie pod tytułem "Podwodny świat. Opowieść o Jacques'u Cousteau" autorstwa Jennifer Berne. Uczestnicy spotkania usłyszeli o wielu ciekawostkach dotyczących „słynnych nieuków”, np. Beethoven usłyszał od swojego nauczyciela, że nie ma talentu muzycznego i jako kompozytor jest beznadziejny, Einstein został wydalony z uczelni, ponieważ zbyt słabo radził sobie z fizyką a Thomas Edison uciekł ze szkoły, ponieważ nauczyciel bił go trzciną za to, że nie uważał na lekcji i kręcił sie w ławce... Prowadząca spotkanie pani Węgrocka podkreślała jednocześnie, że nie wolno rezygnować z marzeń i porzucać swoich pasji.

Pani Katarzyna opowiadała jak wyglądają zajęcia w Akademii Nauki, przyjemnie kojarzone przez małych uczestników, podczas których wykonuje się przeróżne doświadczenia i eksperymenty naukowe na różnym poziomie wiedzy i wieku. Przekonywała również do tego, jak ważne jest ćwiczenie pamięci poprzez czytanie książek oraz kojarzenie, a dla zilustrowania tego faktu poprosiła o zapamiętanie długiej listy zakupów, podając jednocześnie prosty sposób na lepsze zapamiętywanie. Dzieci chętnie i aktywnie brały udział w małym doświadczeniu.

Dzieci były zachwycone osobą pani Katarzyny, która uważa, że nauka powinna odbywać się poprzez zabawę i wprowadza to w życie. Spotkanie tak bardzo spodobało się naszym małym muzykom, ze już poprosiły panią Katarzynę o kolejne.